Ve světě IT a konkrétně v oblasti vývoje se full-stack v poslední době skloňuje ve všech pádech. Na tento pojem narazíš na každém kroku. Je i tématem číslo jedna mezi HRisty, kteří jsou zodpovědní za nábor developerů. To se odráží také na obsahu nejrůznějších platforem a serverů s nabídkami práce. Otevřených pozic je tam tolik, že už to řeší celá IT komunita.
Jediné klíčové slovo posledních měsíců: „krize“. Názory na to, zda už jsme v krizi nebo jen na jejím pokraji, se různí. Každopádně se shodneme na tom, že většina z nás v této nejisté době preferuje stabilitu – což platí zejména pro naši kariéru. Jaká je budoucnost pro ty, kteří uvažují o změně kariéry a chtěli by vstoupit na bezpečnější trh? Je prostor Salesforce skutečně odolný vůči recesi? Co mohou očekávat ti, kteří na konci roku 2023 pracují v oblasti Salesforce nebo by chtěli začít hned teď?
Myslíš-li to s programováním vážně, dobře zvaž, který kurz/intenzivní bootcamp bude pro tebe ten pravý. Vyplatí se ti, když nabídky předem důkladně porovnáš. Zaměř se na to, jestli organizátor poskytuje podporu a jaké budou tvé šance po dokončení kurzu na trhu práce. V tomto druhém článku ti prozradíme, jakými dalšími kritérii by ses měl/a při výběru programovacího bootcampu řídit. Budeš-li se jich držet, tak se do IT dostaneš!
Pokud se chceš naučit kódovat, máš na výběr z mnoha kurzů a intenzivních bootcampů. I když na první pohled mohou vypadat stejně, při bližším zkoumání obvykle zjistíš, že se v mnohém liší. Díky naší dvoudílné sérii článků se při výběru nespleteš. Dozvíš se, na co se máš při posuzování zaměřit, abys pro sebe vybral/a ten nejlepší kurz. Pro začátek se zaměř na základní parametry!
Už dnes se programátoři bez empatie a dobré komunikace neobejdou. Důraz na ně kladou i zaměstnavatelé. Měkké dovednosti jsou pro ně mnohdy důležitější než ty technické. Co musí vývojáři zvládnout a jak si mohou tyto schopnosti zlepšit? Jak ovlivní pracovní trh nástup technologií typu ChatGPT a nakolik se změní požadavky firem? Tyto i mnohé další otázky jsme položili Ivaně, organizační psycholožce z bootcampu Green Fox Academy.
Umělá inteligence se skloňuje ve všech pádech. Řeší ji odborníci, média i firmy, které nechtějí zůstat pozadu. Manažeři přemýšlejí, jak z ní vytěží maximum a stále častěji po svých zaměstnancích chtějí, aby se ji naučili používat. V čem ti AI může pomoct a proč bys měl/a právě teď začít přemýšlet o rekvalifikaci na programátora/ku? To ti prozradíme v tomto článku!
Máš peníze na účtu a sleduješ, jak je požírá inflace? Případně přemýšlíš nad tím, jak si zajistit budoucnost? Pak věz, že nejlepší investice je do vzdělání. V IT bootcampu z tebe udělají programátora/ku a naučí tě naplno využívat inteligenci tvou i tu umělou. Po jeho absolvování snadno najdeš uplatnění v nejlukrativnějším oboru současnosti! Pořád váháš? Tady máš další důvody, proč bys měl/a podat přihlášku ještě dnes!
Jak si vedou absolventi kurzu Junior programátora v praxi? To ukázal nejnovější průzkum. V IT se neztratili. Třetina z nich má mediorní či seniorní pozici. 64 % z nich vydělává nad 50 tisíc korun měsíčně a dvě procenta berou dokonce přes 110 tisíc! Zeptali jsme se jich, co je vedlo ke změně kariéry, v jakých oborech dříve působili i jak jsou na tom dnes.
V poslední době hned několik renomovaných institucí zkoumalo, jak umělá inteligence změní trh práce. Podle americké investiční banky Goldman Sachs připraví o práci na 300 milionů lidí po celém světě. Na druhou stranu jsou i profese, kterých bude potřeba mnohem víc. Německý ekonomický institut uvádí, že do roku 2026 se zvýší poptávka po programátorech o 50 %! Máš se bát o místo, nebo můžeš zůstat v klidu? To se hned dozvíš!
Umělá inteligence programátory o práci nepřipraví! „Přinese nové příležitosti,“ tvrdí Lukáš, který pracuje jako software developer ve společnosti Mibcon a zároveň působí jako mentor v bootcampu Green Fox Academy. „Náplň práce programátorů bude díky ní vypadat jinak. AI převezme úkoly, které nikdo nechce dělat,“ prohlašuje.
Technologické novinky často vyvolávají silné emoce. Jednou z nich je i ChatGPT, který se v posledních měsících dostal do povědomí nejen odborné, ale i široké veřejnosti. Někteří lidé si myslí, že tento chatbot založený na umělé inteligenci bude znamenat konec programátorů. Další v něm vidí obrovskou příležitost. Kdo má pravdu? Stane se ChatGPT skutečně vývojářem a jak už nyní mění práci software developerů? Čtěte dál a dozvíte se to!
Příspěvek na přeškolení můžeš získat od úřadu práce, ale musíš splnit několik kritérií. Musíš být v evidenci nezaměstnaných, absolvovat profesně-poradenský pohovor a díky kurzu, který si vybereš, bys měl/a získat práci v novém oboru. Ovšem to není ani zdaleka vše. Od „pracáku“ můžeš získat i další peníze. Zajímá tě, na kolik si můžeš „sáhnout“? Pak čti dál!
„Jsem jazykový model umělé inteligence a nikoho o práci nepřipravím. Mým úkolem je generovat odpovědi na dotazy uživatelů, kterým pomáhám zefektivnit jejich práci,“ odpovídá na otázku samotný ChatGPT. Počet jeho uživatelů během několika málo měsíců přesáhl 100 milionů. Obrovská popularita řešení společnosti OpenAI není dílem náhody. ChatGPT je jedním z největších a nejpropracovanějších jazykových modelů umělé inteligence, který je v současnosti na trhu. Nad tím, jak změní svět IT a ovlivní práci vývojářů, se zamýšlí Lukáš Vykydal, Lead mentor z bootcampu Green Fox Academy.
Položte tuhle otázku developerům a zvednete je ze židle. Nic jiného totiž v současnosti nebudí takové vášně a diskuze. Možnosti umělé inteligence každým rokem exponenciálně rostou. Chytré stroje brzy nahradí nejednoho zaměstnance. Jenže až donedávna samotné vývojáře nenapadlo, že by i oni mohli být v ohrožení. Opravdu na ně jednou dojde? Nebo má AI limity, kvůli kterým nepřekročí svůj stín?
Pokud se chceš naučit programovat, můžeš si vybrat z mnoha kurzů. I když se na první pohled kurzy zdají podobné, mohou se v mnohém lišit. V této dvoudílné sérii článků se dozvíš ty nejdůležitější informace, kterým bys měl/a věnovat pozornost při výběru toho nejvhodnějšího kurzu pro tebe.
Poptávka po IT odbornících roste celosvětově a to zaměstnancům přináší mnoho možností. Která kariérní cesta je pro tebe ta nejvhodnější? A která z nich je nejvíce perspektivní? V této sérii článků představíme ty kariérní oblasti IT, které mají dlouhodobý potenciál uplatnění na trhu práce. Tentokrát se ponoříme do backendu.
Téměř 44 tisíc inzerovaných pozic v IT se objevilo vloni na největších pracovních serverech v Česku. Třetina z nich byla vhodná i pro juniory. Poptávka po lidech v oboru je stále obrovská. Jak zjistit svou cenu na trhu práce a jaké trendy aktuálně vládnou IT, o tom se v podcastu Junior Guru rozpovídal Tomáš Ervín Dombrovský, hlavní analytik společnosti LMC, pod níž patří pracovní portály Jobs.cz, Práce.cz a Seduo. Přečti si, co zajímavého v rozhovoru zaznělo!
Prezenční studium bootcampu má mnoho výhod. Jsi v centru dění a můžeš utužit vztahy se spolužáky. Jenže když nebydlíš v Praze a denní dojíždění nepřipadá v úvahu, čeká tě hodně perné období, než v hlavním městě najdeš místo, kde budeš moct složit hlavu. V Praze jsou totiž ceny za ubytování astronomické. Než ale přistoupíš na vydřidušský nájem, vyzkoušej naše tipy. Třeba ti pomohou.
Jasně, že se můžeš naučit programovat i bez pomoci a po večerech. Jenže popravdě jen málokdo má tak silnou vůli, že u samostudia vydrží a základy kódu si osvojí. Pokud potřebuješ disciplínu a mít nad sebou bič, je bootcamp pro tebe to pravé místo. Dostaneš řád s povinnou docházkou a zkouškami. Můžeš se ale také spolehnout na vedení zkušených mentorů a zapálené spolužáky, díky kterým tě studium bude bavit a udržíš si potřebnou motivaci.
To nemůže fungovat! Absolventi jsou rychlokvašky. Přesně takové řeči vedou ti, kdo vůbec netuší, jak bootcampy fungují. Jestli chceš do IT a nehodláš trávit roky samostudiem či na vysoké škole, je tahle možnost pro tebe tou pravou. V zahraničí zažívají boom a také v Česku se tento typ vzdělávání prosazuje stále častěji. V čem tkví kouzlo úspěchu bootcampu? To ti právě teď prozradíme.
Máte různorodý kolektiv? Gratulujeme! V IT jde totiž o vzácnost. Může za to fakt, že pouze necelá čtvrtina žen v Česku má digitální znalosti přesahující základní úroveň. Přitom i Slovenky jsou na tom o něco málo lépe. S počítačem si rozumí 27 % z nich. Ovšem také toto číslo je ve výsledku tristní. Je tedy potřeba motivovat ženy, aby zvýšily své IT dovednosti. Jde o jednu z nejlepších investic do budoucna.
Přes 500 zaměstnavatelů a více jak 900 zaměstnanců napříč obory vyzpovídala společnost Hays, která se věnuje náboru. Odpovědi ukázaly zajímavé trendy. Dobrou zprávou je, že 56 % podniků bude letos přijímat nové lidi! Mzdy pak plánuje zvýšit 69 % zaměstnavatelů. Ovšem ani to firmám nemusí stačit v případě ajťáků. Ti totiž průměrně najednou řeší pět až šest nabídek.
Práce programátora je lukrativní, láká stále více lidí a to i čerstvé maturanty. Klíčová otázka, kterou si většina ze zájemců o obor IT pokládá, je, jak a kde získat potřebné znalosti a dovednosti. Bude lepší tradiční vysoká škola nebo bootcamp, který je rychlejší? Obě varianty mají mnoho výhod a ty hlavní, které vám pomohou se rozhodnout, najdete v tomto porovnání.
Ajťáci a skvělé měkké dovednosti? Ještě nedávno to byl protimluv. Teď to začíná být synonymum. Dobrá komunikace a práce v týmu jsou v současnosti pro mnohé personalisty důležitější než technické znalosti. U nich jsou ochotni občas přimhouřit oko. To ale v případě soft skills neplatí! Chceš-li odstartovat kariéru v IT, musíš je mít na úrovni.
Budu šetřit! Najdu si líp placenou práci! Naučím se anglicky. Skoncuji s prokrastinací. Přestanu se stresovat, zhubnu a najdu si víc času na sebe a rodinu. Podobně bude nejspíš vypadat soupis novoročních předsevzetí nejednoho z nás. Mimochodem, dává si je každý druhý Čech. Jenže třetina to vzdá po pár dnech a čtvrtina po měsíci. Když se ale budeš držet těchto rad, dosáhneš všech cílů, které si vytýčíš.
Pročítáš webovky a dochází ti, že bootcamp je přesně to, co hledáš? Všechno se zdá super a pak narazíš na jednu podstatnou věc. Školné! Když máš dostatečné úspory, není co řešit. Pokud však zůstatek na tvém účtu ukazuje mnohem nižší částku, nezoufej. Existuje řešení v podobě splátek. Je jen na tobě, kterou variantu zvolíš. Než se ale rozhodneš, měl/a by sis odpovědět na tyto tři otázky.
Čísla nelžou. 98 % absolventů Green Fox Academy získalo práci v IT a denně v ní využívá to, co se v kurzu naučilo. Navíc všichni chtějí v novém oboru zůstat. Jasno mají také v tom, že kurz Junior programátora za to stál! 87 % z nich by ho doporučilo svým přátelům. Průzkum odhalil i další zajímavosti. Jednou z nich je také to, že za dva roky 85 % absolventů pracuje už na mediorní pozici s průměrným měsíčním platem 65 tisíc korun.
Nemám našetřeno. Nemám čas. Teď není ta správná doba. Přesně tak znějí nejčastější výmluvy, proč lidé oddalují rekvalifikaci. Jde o zásadní krok v životě, který je potřeba si dobře promyslet, ale na druhou stranu platí, že když se chce, všechno jde. Navíc čím dříve se do IT dostanete, tím rychleji si nejen platově polepšíte. Překážkou nemusí být ani finance. Třeba školné za bootcamp pro programátory můžete začít splácet až po nástupu do nové práce.
Mít peníze na účtu je skvělá věc. Jenže v době, kdy inflace dosahuje 18 %, úspory rychle ztrácí na hodnotě. Spořicí účty, termínované vklady ani investice nedokážou tento propad zastavit. Proto stále více lidí přemýšlí, jak volné finanční prostředky co nejlépe využít. Někdo si pořizuje nové auto, další volí vzdělávací kurzy. Stojíš i ty před zásadním rozhodnutím? Než ho učiníš, přečti si pro a proti, která ti pomohou si správně vybrat.
Láká vás naučit se kódovat a změnit profesi, ale přijde vám částka přes sto tisíc příliš? Pak se na to díváte ze špatného úhlu. Investice do vlastního vzdělání dává smysl a rozhodně nejde o vyhozené peníze. Nástupní plat junior programátorů je minimálně 45 000 Kč. Navíc se pak můžete těšit, že vám plat poroste dvakrát rychleji než ten současný.
Je to nejskloňovanější slovo v IT! Firmy na něj pějí chválu. Jedna skupina programátorů ho miluje, druhá nenávidí. Personalisté, kteří mají za úkol sehnat odborníky, si rvou vlasy. Low-code je prostě fenomén současnosti a budoucnost vývoje softwaru. Zjednodušuje jej, zrychluje a hlavně zlevňuje. Pokud jste se s ním doposud seznámili, tak tohle je základ, jenž byste měli znát.
Ačkoliv se DevOps v poslední době skloňuje ve všech pádech, jen málokdo přesně ví, co se za tímto pojmem ve skutečnosti skrývá. Jasno ale mají přední analytické firmy, které mu předpovídají zářnou budoucnost. Podle nich trh DevOps dosáhne za čtyři roky 15 miliard dolarů. Přitom ještě v roce 2018 šlo o „pouhé“ 3,42 miliardy. S aktuálním boomem tohoto přístupu k vývoji softwaru souvisí i prudký nárůst poptávky po odbornících.
Můžeš být machr na Javu, guru Pythonu či mít C# v malíčku, ale pokud nemáš angličtinu minimálně na úrovni B1, tak se závratnou kariérou v IT nepočítej. Dříve či později tvé znalosti začnou zaostávat. Tím, že budeš „civět jako puk“ na videa s nejžhavějšími trendy v technologiích, se je nenaučíš. Navíc, pokud se nedomluvíš s kolegy ani s klienty, nezískáš práci. Potřebuješ ještě další důvody, proč to bez angličtiny v IT nejde? Tak tady jsou!
Fenomén Big Data naprosto změnil svět podnikání. Kvůli němu roste potřeba expertů, kteří dokážou proměnit chaos v řád. Jejich úkolem je vytvářet a provozovat systémy pro správu dat, jež organizaci umožní čištění, transformaci a analýzu milionů datových bodů.
Láká tě IT? Pokud tě od kariéry v něm odrazuje to, že vytvoření funkčního kódu je pro někoho bez potřebných znalostí téměř nadlidský úkol, pak věz, že existuje také jiná, snazší cesta. Prorazit v tomto oboru můžeš i bez znalosti kódu díky no-code technologiím! Zajímá tě, o co vlastně jde a jak ti mohou ulehčit start? Pak čti dál!
Tři slovní spojení, která se v poslední době skloňují snad ve všech pádech. Ovšem rozlišit, kde jedno končí a druhé začíná, není vždy zcela snadné. Pochopení jejich významu nepomáhají ani samotní odborníci a softwarové firmy. První v nich vidí protiklady, druzí je zase dávají vedle sebe a považují je za synonyma. Je proto na čase v tomto „hokeji“ udělat trochu pořádek a vytyčit pomyslné mantinely!
Dnes už programátorům nestačí jen napsat skvělý kód! O jejich úspěchu rozhoduje komunikace a schopnost práce v týmu. Jak se dají tyto měkké dovednosti rozvíjet? Jaký přístup by měly zvolit společnosti a jak by mělo vypadat firemní prostředí? Na tyto i další otázky odpovídá psycholožka Katarina Grujičić z bootcampu Green Fox Academy, který se na 'výchovu' nových software developerů specializuje.
Přesně daný itinerář s rozpisem na minuty od 9 do 18 hodin pro každý pracovní den a k tomu ještě příprava v osobním volnu. Tak vypadá denní rozvrh studentů super intenzivního kurzu Junior programátora. Jak ho „přežít“, udržet krok se spolužáky a přitom dělat potřebné pokroky, prozradí nejen studenti, ale i mentor, který si sám bootcampem prošel. Každý na to má totiž svůj originální návod.
Láká vás úspora času, peněz i energie a přemýšlíte o tom, že byste místo prezenčního studia zvolili formu online? Pak vězte, že také učení z domova má svá pravidla. Bez sebekázně, vyhrazeného místa a podpory ostatních členů domácnosti to nezvládnete. Pokud se však budete držet těchto rad, dokážete být efektivní a svého cíle rekvalifikovat se do IT dosáhnete.
Počítej s tím, že během bootcampu si sáhneš na dno. Studium je náročné a udržet pozornost není vždy jednoduché. Aby se z tebe stal software developer, budeš muset podávat vrcholové výkony, a to opakovaně. Stejně jako sportovci před olympiádou a během ní i ty musíš být v nejlepší formě. Fyzické i psychické. Proto jsou tyhle věci během kurzu tabu.