Prezenční studium bootcampu má mnoho výhod. Jsi v centru dění a můžeš utužit vztahy se spolužáky. Jenže když nebydlíš v Praze a denní dojíždění nepřipadá v úvahu, čeká tě hodně perné období, než v hlavním městě najdeš místo, kde budeš moct složit hlavu. V Praze jsou totiž ceny za ubytování astronomické. Než ale přistoupíš na vydřidušský nájem, vyzkoušej naše tipy. Třeba ti pomohou.
Prvním místem, kde bys měl/a začít hledat, jsou tví nejbližší. Zamysli se pořádně, zda mezi nimi nemáš náhodou nějakého Pražáka. Praha má skoro 1,3 milionu obyvatel a je tedy velká pravděpodobnost, že tam bude bydlet i někdo, koho znáš. Může to být teta, strýček či sestřenice ze čtvrtého kolene. Pokud na někoho takového narazíš, ozvi se mu. Je dost pravděpodobné, že za menší úplatu nenechá člena rodiny ve štychu a ty postel na dobu studia získáš.
Kde nic, tu nic? Pak je nejvyšší čas vytáhnout fotky ze střední! Přece jen v Praze je nejvíc vysokých škol a celá řada maturantů z Moravy i Čech tam odešla na vysokou a domů už se nevrátili. „Matička“ je zkrátka natolik okouzlila, že v ní zůstali. Třeba budeš mít kliku a kromě polštáře pod hlavu budeš mít na začátku kolem sebe i staré dobré kamarády.
Pokud první varianta nevyšla, nevěš hlavu. Jsou i další cesty. Jen už budou stát o něco víc. Jestliže se dokážeš po dobu studia v bootcampu uskromnit, začni hledat spolubydlení. Počítej s tím, že si připlatíš podle toho, jak moc velké chceš mít soukromí. Bude-li ti stačit průchozí pokoj se spolubydlícím, kam se budeš chodit akorát vyspat, připrav si kolem 5 000 Kč na měsíc. Vlastní zamykatelný pokoj tě bude stát něco mezi 8 až 10 tisíci měsíčně. Nejvíce nabídek najdeš na serverech Espolubydleni.cz, Bezrealitky.cz, Ulovdomov.cz a oblíbené jsou i skupiny na Facebooku Bydlení/Spolubydlení v Praze a Spolubydlení Praha.
V případě, že budeš hledat online a procházet nejrůznější nabídky, dej si bacha. I při krátkodobém pronájmu pokoje či „postele“ platí stejná pravidla, jako u nájmu dlouhodobého. Tedy buď obezřetný/á a věř svému instinktu, zda ti případní spolubydlící budou sedět a zda majitel nemovitosti vypadá solidně. Také si pořádně přečti nájemní smlouvu. Opatrnost pomůže předejít nejednomu problému.
Nechce se ti do nájmu a spolubydlení? Pak za určitých podmínek a příznivé konstelaci hvězd můžeš zkusit štěstí ještě na dalších místech. V létě bývají prázdné vysokoškolské koleje a internáty. Budeš-li mít kliku a uspěješ-li, tak tě jednolůžkový pokoj na buňce vyjde kolem 7 tisíc, v případě zcela samostatného pokoje si připlatíš další 3 000 Kč (vyjde tě tedy na 10 000 Kč). Byly doby, kdy se dalo domluvit delší bydlení za přijatelnou cenu i v menších penzionech, nicméně po vypuknutí války na Ukrajině jsou většinou obsazené a najít takový by byla skoro výhra v loterii. Zkusit to však můžeš.
Zkrátka, i když to není zrovna snadné (a levné), ubytování se v Praze najít dá. Navíc mnohdy stačí něco jen pro začátek. Není totiž výjimkou, že mezi svými novými spolužáky v rekvalifikačním kurzu programování najdeš někoho, s kým si sedneš. V takovém případě můžete hledat něco společného, bydlení je pak o mnoho veselejší. No a výjimkou není ani to, že ti někdo nabídne svůj gauč.
I když tě to teď hodně trápí, zkus to brát s humorem. Jednou, až z tebe bude druhý Bill Gates či Virginia Marie „Ginni“ Romettyová, budou historky o tom, jak jsi spával/a u někoho na kanapi, když jsi dělal/a bootcamp Junior Programátor/ka, určitě legendární!
-AŠ-