Téměř 44 tisíc inzerovaných pozic v IT se objevilo vloni na největších pracovních serverech v Česku. Třetina z nich byla vhodná i pro juniory. Poptávka po lidech v oboru je stále obrovská. Jak zjistit svou cenu na trhu práce a jaké trendy aktuálně vládnou IT, o tom se v podcastu Junior Guru rozpovídal Tomáš Ervín Dombrovský, hlavní analytik společnosti LMC, pod níž patří pracovní portály Jobs.cz, Práce.cz a Seduo. Přečti si, co zajímavého v rozhovoru zaznělo!
„V Česku chybí lidé v IT už 15 let a počet neobsazených míst se postupně zvyšuje,“ zmiňuje fakta Tomáš Ervín Dombrovský. Přestože v loňském roce došlo k určitému zpomalení v náboru, IT sektor si v porovnání s ostatními odvětvími vedl dobře. Zatímco ze zámoří chodily zprávy, jak technologičtí giganti propouštějí, v Česku došlo jen k pětiprocentnímu poklesu u nabízených pozic. „Navíc pokud čísla porovnáme se stejným obdobím v předpandemickém roce 2019, tak se obsazovalo o 10 % míst víc. Loňský rok byl proto v součtu rekordní. V IT se nabírá hodně, nedostatek odborníků je dlouhodobý a strukturální,“ doplňuje hlavní analytik LMC.
Ve spojení s IT se často mluví o královských mzdách, které jsou vysoko nad celorepublikovým průměrem. „Jednoznačně platí, že vedle finančního sektoru jsou lidé v IT nejlépe zaplacení. Nicméně i zde jsou patrné určité rozdíly, které jsou dány regiony a také zkušenostmi a praxí jednotlivých odborníků. Mnohdy rozdíly mohou být i několik desítek tisíc korun,“ poznamenává Tomáš Ervín Dombrovský a dodává: „Nicméně postupně se rozdíly v regionech začínají stírat. Mnohé firmy umožňují práci z domova, takže jim nezáleží na tom, kde jejich zaměstnanci žijí. Rozdíly v odměňování nedělají. Dalším faktorem je vstup zahraničních společností, které hledají odborníky v Česku, již budou pracovat na zahraničních projektech. Tyto podniky nabízejí často trochu vylepšenou místní mzdu. Obojí je mnohem běžnější než dřív.“
Klíčovou otázkou tak je, pokud se chystáš na pohovor, kolik si vlastně máš říct? Možná máš nějakou představu, ale přesto je dobré si předem ověřit, zda je reálná či ne. K tomu ti pomůže analýza a využít můžeš jednu ze tří možností. „Dobré je, podívat se na obsazované pozice. Z toho si lze udělat obrázek o tom, koho firmy hledají a co nabízejí. Další cestou je registrace na portále Techloop, kde samy firmy oslovují dostupné lidi a dávají jim nabídky na základě jejich dovedností. Techloop už dnes cílí na celý segment IT, i když primárně jde o pozice ve vývoji. Je to dobrá cesta také pro juniory,“ vyjmenovává Tomáš Ervín Dombrovský a pokračuje: „Poslední a asi nejpřesnější je služba Platy.cz. Ta sbírá data přímo od zaměstnanců i kontraktorů. Lidé zde uvádějí svoje současné mzdy a na základě regresivního modelu jsme schopni namodelovat současnou průměrnou i obvyklou mzdu pro danou pozici v konkrétním regionu.“
Přestože je obor otevřený, tak i Dombrovský připouští, že najít první práci po rekvalifikaci do IT není zrovna snadné. „Jen absolvování kurzu nestačí. Je potřeba se dostat do praxe, a to může být problém. Proto je důležité snažit se uchytit třeba na stáži, či na nějakém menším projektu. Trvá i několik měsíců, než se nováček opravdu prosadí,“ říká a doplňuje: „Jde o to, aby firmy přijímaly lidi po rekvalifikaci a byly ochotné investovat do jejich dalšího rozvoje. Těch je zatím menšina, ale i to se mění. Většinou k tomu dojde, když už není kde brát. Lidi na trhu práce nejsou, přetahování je extrémně drahé či potažmo nemožné a příchod zahraničních zaměstnavatelů dostane lokální firmy pod velký tlak. V tu chvíli se podnik otevře, je ochotný se podílet na vzdělávání a začne nabízet tréninková místa, stáže či praxe.“
Přesně to je šance pro nováčky v oboru, pokud jim sám organizátor bootcampu s nalezením práce nepomůže. První místo je hodně důležité. „Podstatné je se něco naučit, postupně si zvyšovat kvalifikaci a v oboru se uchytit,“ popisuje ideální start Tomáš Ervín Dombrovský a líčí dál: „Během praxe se pak nováčci učí za pochodu, postupně si mohou začít vybírat projekty a zaměstnavatele podle toho, co jim typově sedí a jakou perspektivu u nich vidí. To, že někdo začne v oboru s nízkým platem, nic neznamená. Může se časem vypracovat, dostat se k zajímavým projektům a skokově si vylepšovat své mzdové ohodnocení.“
Naučit se technologie je důležité, ale úspěch na pohovoru ti tzv. hard skills nezaručí. „To je tak půlka náboru u firem. Tu druhou tvoří osobnostní předpoklady a přístup,“ potvrzuje analytik LMC, že společnosti hodně řeší, zda jim uchazeč zapadne do týmu a jestli je mu blízká firemní kultura. „Tohle je aspekt, který by neměl nikdo podceňovat. Pokud by si to lidsky nesedlo, může se stát, že v krátké době bude nováček hledat nové místo,“ dodává Dombrovský. Proto měkké dovednosti nepodceňuj a zapracuj na nich.
Koneckonců učit se budeš pořád! Technologie se rychle vyvíjejí a ty s nimi budeš muset držet krok. Navíc jich je tolik, že si mezi nimi můžeš najít tu svou. „Specializace jsou trendem posledních let. Před 10 roky stačila na Techloopu jedna kolonka programátor, další byla softwarový architekt, tester či analytik,“ usmívá se Tomáš Ervín Dombrovský a vypočítává: „Dnes je jen u programátorů asi 20 specializací na konkrétní technologie.“
A změn bude ještě hodně. Mnoho z nich bude souviset s tím, jak se nástroje a aplikace umělé inteligence z testovacích beta verzí dostanou do praxe. O práci se však coby programátor/ka bát nemusíš. „Každá technologická revoluce v historii uvolnila lidem v určitém směru ruce, tedy zbavila je práce, nicméně vždy vedla k výraznému boomu dalších příležitostí. Ty souvisely s kooperací s novou technologií a přispěly k rozvoji nových profesí,“ připomíná dějiny lidstva Dombrovský a rozvádí myšlenku: „Lidé ve vývoji musí počítat s tím, že jim nové technologie budou výrazně promlouvat do práce. Kódování je do určité míry rutina, lze jej zautomatizovat a přesně k tomu AI směřuje. Lidé se pak budou více posouvat do jiných rolí – služeb, designu či mezilidského kontaktu.“
Podle analytika LMC nástup nástrojů a aplikací s využitím umělé inteligence přinese více příležitostí, než zanikne pracovních míst. Nicméně to bude znamenat, že se vývojáři budou muset o to víc učit a držet s nástupem novinek krok, aby zůstali pro trh práce relevantní.
-AŠ-