Jasně, že se můžeš naučit programovat i bez pomoci a po večerech. Jenže popravdě jen málokdo má tak silnou vůli, že u samostudia vydrží a základy kódu si osvojí. Pokud potřebuješ disciplínu a mít nad sebou bič, je bootcamp pro tebe to pravé místo. Dostaneš řád s povinnou docházkou a zkouškami. Můžeš se ale také spolehnout na vedení zkušených mentorů a zapálené spolužáky, díky kterým tě studium bude bavit a udržíš si potřebnou motivaci.
Existuje několik cest, jak se dostat do oboru. Můžeš se naučit programovat sám/sama, jít studovat daný obor na vysokou školu, vybrat si online či prezenční kurz nebo vsadit na intenzivní IT bootcamp. Každá volba má svá pro a proti. To, co sedí jednomu a nemůže si to vynachválit, nemusí vyhovovat druhému. Proto je důležité, abys dříve, než si vybereš určitý směr, byl/a k sobě upřímný/á a popravdě si zodpověděl/a několik otázek. Začni s těmito – Kolik času jsem ochotný/á studiu věnovat? Chci změnit kariéru nebo se naučit jen něco nového? Donutím se i za tři měsíce ke samostudiu, až počáteční nadšení vyprchá? Vím přesně, co se chci naučit a jsem si vědom/a toho, co všechno s tématem souvisí? Vím, kde najdu potřebné studijní materiály? Mám jasný plán, jak budu postupovat (tedy s čím začnu a jak budu pokračovat)? Mám někoho, kdo mi poradí, když si nebudu vědět rady? Kolik peněz jsem ochotný/á do změny kariéry investovat? Jakou budu mít šanci najít práci?
Paradoxně právě tohle mají obě cesty společné. Je to na tobě a nikdo tě nebude do ničeho kopat. U samostudia je to pochopitelné, u vysoké školy to leckoho překvapí. Oproti střední je univerzitní svět docela jiný. Přednášky nejsou povinné, nikdo neřeší, zda si je odsedíš, nebo se věnuješ jiným záležitostem, než zrovna studiu. Jsi jeden/jednou z mnoha, proto nemůžeš čekat individuální přístup. Když něčemu nerozumíš, pomoc najdeš spíš u studentů z vyšších ročníků, než u pedagogů. Docházka se řeší maximálně na seminářích a cvičeních, ale i tam je to často volnější. Náraz pak může přijít ve zkouškovém. Často se ukáže, že večer před testem či zkouškou zkrátka všechnu látku nedoženeš.
Pokud jsi typ, který potřebuje disciplínu, pak ti sedne styl výuky bootcampu, kde je povinná docházka. Na druhou stranu ale nečekej, že když si u počítače odsedíš X hodin, bude ti to na získání certifikátu stačit. Musíš se aktivně zapojit do výuky a plnit to, co se po tobě chce. Nad sebou budeš mít průběžnou kontrolu včetně zkoušek, která bude ověřovat, zda ti v hlavě zůstaly všechny důležité vědomosti. Postupně si tak budeš tvořit základy, na kterých budeš moct dál stavět.
Velkou výhodou bootcampu je, že se staneš součástí malé studijní skupiny. Tato parta spolu drží a studenti si vzájemně pomáhají. Úspěch jednoho je úspěchem všech, stejně tak případný nezdar budou prožívat všichni s tebou a udělají maximum pro to, abys ho překonal/a. K ruce navíc budeš mít zkušeného mentora a dobré studijní materiály. Právě mentor bude tvým hlavním průvodcem na cestě k nové kariéře a když si nebudeš s něčím vědět rady, navedete tě a ukáže ti správný směr. Takže nezabloudíš a neztratíš se.
Navíc nadšení a týmový duch udělá hodně. Od studijní skupinky můžeš čerpat nejen vědomosti, inspiraci, ale také energii a odhodlání, když zrovna budeš cítit, že ve studiu polevuješ. Obklopíš-li se správnými lidmi, kteří tě budou mít rádi, tak oni spolu s mentorem tě donutí pro tvé vlastní dobro se učit a bootcamp úspěšně dokončit. Tuhle podporu nikde jinde nenajdeš.
-AŠ-