Pokud se chceš naučit kódovat, máš na výběr z mnoha kurzů a intenzivních bootcampů. I když na první pohled mohou vypadat stejně, při bližším zkoumání obvykle zjistíš, že se v mnohém liší. Díky naší dvoudílné sérii článků se při výběru nespleteš. Dozvíš se, na co se máš při posuzování zaměřit, abys pro sebe vybral/a ten nejlepší kurz. Pro začátek se zaměř na základní parametry!
To jsou základní faktory, které definují to, co máš šanci se v kurzu naučit. Proto bys je měl/a vždy posuzovat společně! Nejdůležitější je celkový čas, který se budeš v rámci školení věnovat učení a programování. Pro lepší orientaci mezi jednotlivými kurzy si sepiš a porovnej následující parametry:
Jestliže zvažuješ dva kurzy, přičemž jeden je celodenní a druhý probíhá pouze dopoledne či odpoledne, tak výsledný rozdíl toho, co se naučíš, bude obrovský. Při celodenním kurzu se můžeš dostat do programování mnohem hlouběji.
Ovšem tohle je jen jedna část. V potaz musíš brát i dobu, kterou strávíš samostudiem, přípravou, procházením materiálů kurzu a domácími úkoly. Většina programovacích bootcampů proto uvádí i tento čas. Ukazuje totiž hloubku kurzu.
Jako názorné příklady mohou posloužit rekvalifikační kurzy Junior programátor/ka bootcampu Green Fox Academy. Super intenzivní kurz trvá 4,5 měsíce a probíhá každý pracovní den od 9 do 18 hodin, přičemž k tomu ještě musíš přičíst 1 až 2 hodiny denně domácí přípravy či procvičování. 10měsíční kurz při zaměstnání vyžaduje dva večery v týdnu po třech hodinách a jeden celý den o víkendu. K tomu je ještě 5 až 10 hodin domácí přípravy týdně. Když si sečteš celkový čas, tak zjistíš, že programováním strávíš skoro stejně hodin jako při cvičeních a seminářích na vysoké škole (kdybys studoval/a obor zaměřený na IT).
Tohle je kámen úrazu. Pro laika jde totiž o nejobtížněji porovnatelné kritérium. Přitom je zcela zásadní! Jde o totiž o to, jakou úroveň znalostí na konci zvoleného kurzu budeš mít. Bude dostatečná na to, abys v novém oboru získal/a práci? Mezi kurzy zaměřenými na back-end může být obrovský rozdíl. Jak poznáš, který je dobrý a kdy jen vyhodíš peníze oknem?
Důkladně porovnej osnovy jednotlivých kurzů. Zjistíš tak, jaké technologie a jazyky se naučíš a do jaké hloubky. Také se dozvíš, jestli tě čeká i něco dalšího (např. školení měkkých dovedností apod.). V úvahu ber i čas a délku kurzu, protože ty jsou přímo úměrné množství probírané látky. Polož si otázku, zda je možné se tohle všechno za ten čas opravdu naučit. Máš-li pochybnosti, požádej o názor na kurz někoho ve svém okolí, kdo se programování věnuje. Někdo, kdo oblast zná, dokáže snáze zhodnotit na základě sylabů obsah kurzů i jejich přínos.
Stejně jako Green Fox Academy tak i ostatní programovací bootcampy by měly mít k dispozici podrobné osnovy nabízených kurzů včetně jejich specializací, abys mohl/a porovnat, jaké znalosti v nich můžeš získat. Pokud máš jakékoliv otázky, na které jsi na webu či v osnovách nenašel/a odpovědi, obrať se na konkrétního poskytovatele kurzu. I jeho ochota komunikovat a zodpovědět dotazy, ti totiž může leccos ukázat.
Dalším kritériem při výběru by měl být styl výuky a to, na co je zaměřená. Nejmodernější trendy jasně dokazují, že nejlepší způsob, jak se naučit programovat, je pracovat na reálném projektu. Tedy kurz by neměl být pouze o probírání teorie. Pokud chceš dát své kariéře nový směr a přejít do IT, pak rozhodně hledej bootcamp, kde se budeš učit na reálných projektech.
Všechny kurzy Green Fox Academy, ať už super intenzivní, prezenční či online, se skládají ze tří modulů. Během nich si osvojíš celou řadu nástrojů, které můžeš následně využít při dalším vzdělávání. První dva moduly se zaměřují na teorii, takže si vybuduješ silné základy, na kterých můžeš potom stavět. V poslední části kurzu se staneš součástí malého týmu (3 až 4 lidí) a společně budete pracovat na větším projektu, který musíte stihnout dodělat do konce kurzu. V tomto tzv. projektovém modulu se budeš učit nové technologie samostatně pod vedením mentorů. Ve chvíli, kdy dojdeš na konec modulu a kurzu, dosáhneš úrovně junior programátora/ky a budeš připravený/á začít svou kariéru v IT.
I když zvážíš celou řadu faktorů, pořád se může stát, že si nebudeš jistý/á, jestli daný kurz je pro tebe ten pravý. V takovém případě zohledni i maličkosti a své pocity. Zkus si položit následující otázky: Jaký dojem na tebe daný bootcamp dělá? Sedí ti styl jeho komunikace? Líbí se ti jeho webové stránky a profily na sociálních sítích? Když jsi se na něj obrátil/a s dotazy, odpověděl na ně rychle a byly odpovědi otevřené a upřímné?
Pokud jsi bootcamp ještě nekontaktoval/a, tak se neboj a udělej to. Využij telefon, email nebo napiš zprávu přes Facebook. Případně zjisti, zda provozovatel pořádá nějaké akce (den otevřených dveří, workshop apod.) či nabízí možnost osobního setkání. Právě osobní návštěva v kanceláři a učebně tě může přesvědčit a také můžeš nasát místní atmosféru.
Další rady a kritéria, která ti pomohou vybrat ten správný kurz, najdeš v druhém díle. V něm se zaměříme například na porovnání cen a nabízených hodnot. Zůstaň s námi a sleduj dál náš blog!
-AŠ-