Umělá inteligence programátory o práci nepřipraví! „Přinese nové příležitosti,“ tvrdí Lukáš, který pracuje jako software developer ve společnosti Mibcon a zároveň působí jako mentor v bootcampu Green Fox Academy. „Náplň práce programátorů bude díky ní vypadat jinak. AI převezme úkoly, které nikdo nechce dělat,“ prohlašuje.
Nad tím, že se by se měla profese vývojářů brzy stát minulostí, se Lukáš jen usmívá. „Pokud někdo tvrdí, že AI sníží počet programátorských míst, je to stejné, jako kdybychom na počátku 90. let říkali, že nějaký nový programovací jazyk připraví část developerů o práci,“ uvádí.
Ovšem připouští, že změny nastanou a nebude jich málo. „Trh práce se kvůli nástupu umělé inteligence určitě změní, stejně jako se promění náplň práce programátorů,“ říká mentor bootcampu Green Fox Academy, který pomáhá lidem změnit kariéru a přejít do IT, a doplňuje: „Pokles poptávky po vývojářích ale neočekávám. Naopak, umělá inteligence přinese víc možností. Vzniknou nová pracovní místa a specializace, které dnes neznáme. Bude jich v součtu víc, než kolik pracovních míst zanikne.“
Podle Lukáše bude v budoucnu celá řada profesí vyžadovat znalosti programování. V některých ohledech bude práce nejrůznějších specialistů připomínat to, co dnes dělají vývojáři. „Takových pozic bude stále víc,“ myslí si a pokračuje: „To, co umělá inteligence převezme, je práce, kterou nikdo nechce dělat. Půjde o úkony, které jsou rutinní, postrádají myšlenku či kontext. Výsledkem bude, že nově vzniklá pracovní místa budou mnohem kreativnější.“
Rozšíření používání umělé inteligence pocítí celá společnost. „Změní se vnímání a definice toho, co považujeme za gramotnost. Dříve byl gramotný ten, kdo uměl číst a psát,“ zamýšlí se mentor programování a pokračuje: „Dnes je to ten, který se dokáže vyjádřit a porozumět textu. Za 10 či 15 let bude gramotný ten, kdo bude schopný systematicky pracovat s moderními technologiemi.“
Ti, kteří nástup nezachytí, mohou mít problém s uplatněním. „Za pár let bude každý tak trochu programátor. Aby se uplatnil na trhu práce, bude muset být schopný fungovat s nejrůznějšími nástroji AI a bude muset umět vyvářet aplikace,“ popisuje Lukáš Kubec svoji vizi budoucnosti.
„Jazykové modely založené na AI jsou nyní novinkou, ale za pár let už nikdo z nás nebude chtít sedět u monitoru a dávat pokyny ChatGPT,“ říká software developer z Mibconu a dodává: „Už bude potřeba nějaký servis, který to udělá za nás.“
Zatím ale Lukáš „sedí“ a snaží se vytěžit maximum z toho, co v současnosti umělá inteligence nabízí. „Využívám ji každý den. Jako první jsem začal pracovat s GITHub Copilotem, což je nástroj, který mi napovídá při psaní kódu. Je to nejlepší výrobce draftů,“ pochvaluje si a pokračuje: „Jeho návrh nemusí být 100% správný. Někdy je to tak na 90 %. V takovou chvíli návrh přijmu a jen si upravím věci, které chci změnit.“
V takové kooperaci nevidí nic špatného. „Moje přidaná hodnota programátora není v tom, že budu ťukat do klávesnice. Je v tom, že umím aplikovat znalosti technologie!“ říká a dodává, že pozitivní vztah má i k dalšímu fenoménu současnosti: „Na denní bázi používám i ChatGPT. Je to takový můj parťák, Naučil jsem se s ním diskutovat, když přemýšlím nebo řeším nějaký problém.“
Právě ChatGPT si získal popularitu tím, že představuje obrovskou studnici vědomostí. Proto našel uplatnění také ve výuce bootcampu. „Dříve byla velká část rekvalifikačního kurzu Junior programátor o tom, jak najít potřebné informace pomocí Googlu. Teď jsme do osnov zakomponovali i ChatGPT. Nadále chceme, aby naši studenti psali kód sami, ale spíš než o kód samotný nám jde o způsob přemýšlení,“ uvádí Lukáš Kubec, který sám bootcampem před dvěma roky prošel. Po jeho absolvování nastoupil do praxe. „Baví mě také pomáhat ostatním se studiem, proto jsem se po čase do Green Foxu vrátil a začal jsem dělat mentora na částečný úvazek,“ vysvětluje.
Nejen on je příkladem člověka, který úspěšně změnil svoji kariéru. „Drtivá většina absolventů bootcampu v oboru zůstává,“ prohlašuje a upřesňuje: „Ne všichni ale dělají vývojáře. Někdy totiž jejich cesty vedly na příbuzné pozice, ale v IT jsou stále.“
I proto, jakým směrem se bude ubírat vývoj na pracovním trhu a jaké dovednosti budou vyžadovány, radí všem, aby sebrali odvahu a pokud uvažují o nové kariéře, tak do ní šli a zamysleli se nad oborem IT. „Je rozhodně lepší bootcamp zkusit a zjistit, že třeba pro vás úplně není, než jej nezkusit vůbec,“ uzavírá povídání Lukáš.
-AŠ-