Ačkoliv se DevOps v poslední době skloňuje ve všech pádech, jen málokdo přesně ví, co se za tímto pojmem ve skutečnosti skrývá. Jasno ale mají přední analytické firmy, které mu předpovídají zářnou budoucnost. Podle nich trh DevOps dosáhne za čtyři roky 15 miliard dolarů. Přitom ještě v roce 2018 šlo o „pouhé“ 3,42 miliardy. S aktuálním boomem tohoto přístupu k vývoji softwaru souvisí i prudký nárůst poptávky po odbornících.
DevOps je sloučenina a zároveň zkratka dvou anglických slov „Development“ (v češtině „vývoj“) a „Operations“ (v češtině „provoz“). Jde o specifický přístup k vývoji softwaru, který je založený na agilní metodice a firemní IT kultuře, kdy je kladen důraz na úzkou spolupráci mezi týmy. Cílem DevOps je vytvořit bezpečnější, rychlejší a hospodárnější dodavatelský řetězec IT.
Zjednodušeně jde o to, že ve firmě spolu úzce spolupracuje tým vývojářů a „provozářů“. Jejich úkolem je společně vytvářet a dodávat lepší a spolehlivější řešení. Díky této koordinaci nevzniká nic izolovaně a nahodile, jak tomu bývalo dříve. Spolupracující oddělení dokážou lépe reagovat na potřeby zákazníků. Zvyšuje se spolehlivost vyvíjených aplikací a podniky rychleji plní své obchodní cíle.
DevOps jako takový nepředstavuje novou sadu nástrojů. Jde o nové nastavení procesů a kultury, přičemž důraz je kladen nejen na vývoj, ale také na vytvoření potřebné infrastruktury a sledování používaného softwaru.
Jako odborník na DevOps budeš zodpovídat za provoz serverů. Protože tyto aplikace jich využívají poměrně hodně, budeš muset napsat programy, které vše zautomatizují. Díky těm je bude možné rychle spustit, měřit a také půjdou monitorovat data.
Aby se z tebe stal DevOps guru, budeš muset pochopit a naučit se, jak celý systém funguje. Budeš přesně vědět, na jakém hardwaru kód běží, jaké jsou výhody či nevýhody daného vybavení i to jak jsou jednotlivé softwarové moduly propojeny. Zkrátka budeš mít vše pod palcem a budeš vždy v obraze. Pokud někde něco nebude fungovat, budeš to ty, kdo bude hledat řešení problému.
Jak už bylo řečeno, hlavním úkolem DevOps je překlenutí propasti mezi týmem vývojářů a „provozářů“. Místo samostatné a nezávislé činnosti je zde úzká, nepřetržitá a aktivní spolupráce. Proto je klíčovou dovedností komunikace. Bez ní se zkrátka neobejdeš. Kromě schopnosti domluvy musíš mít jako DevOps specialista široké znalosti technologií a také si musíš neustále udržovat přehled o novinkách v IT. To, že na sobě budeš i nadále pracovat a zdokonalovat se, je samozřejmostí. Důležitá je i vytrvalost a odhodlání. Občas totiž narazíš na složitější problémy, které nebudou mít jednoduché řešení a rozlouskneš je až po několikátém pokusu o nápravu. Ovšem odměnou za to všechno bude rozmanitá práce, v níž se rozhodně nebudeš nudit.
-AŠ-