Přes 500 zaměstnavatelů a více jak 900 zaměstnanců napříč obory vyzpovídala společnost Hays, která se věnuje náboru. Odpovědi ukázaly zajímavé trendy. Dobrou zprávou je, že 56 % podniků bude letos přijímat nové lidi! Mzdy pak plánuje zvýšit 69 % zaměstnavatelů. Ovšem ani to firmám nemusí stačit v případě ajťáků. Ti totiž průměrně najednou řeší pět až šest nabídek.
Přesto se dá říct, že předcovidové časy, kdy zaměstnavatelé byli rádi téměř za kohokoliv, jsou nenávratně pryč. Podniky sice zintenzivnily nábor lidí, ale zároveň jsou mnohem vybíravější. Chtějí najít ideálního zaměstnance, což mnohdy prodlužuje výběrová řízení. Také se opět do kurzu dostal headhunting, kdy náboráři napřímo oslovují odborníky a snaží se je přetáhnout od konkurence.
Jenže to naráží na menší problém. Lidé jsou opatrnější a pokud nemusejí, práci měnit nechtějí. Peníze pro většinu z nich nepředstavují až tak velké lákadlo, aby šli do nejistoty. 69 % oslovených zaměstnanců je totiž se svou mzdou spojených. Pouze 23 % by bylo ochotno jít tam, kde jim dají víc. Ovšem když už dojde na věc, existují dobré argumenty, kterými lze i spokojeného zaměstnance přesvědčit. K těm nejpádnějším argumentům patří zajímavý projekt a je hodně i těch, kteří slyší na to, že by nemuseli trávit tolik času v práci. Work-life balance je velkým tématem pro čtvrtinu lidí.
Když už se někdo rozhodne, že půjde jinam, pak jsou pro něj nejdůležitější peníze, stabilita potenciálního zaměstnavatele, zajímavost práce, možnost kariérního růstu a to, zda dostane smlouvu na dobu neurčitou. Většina zaměstnavatelů jim však nabídne mnohem víc. Sázejí totiž na benefity. Průměrně jich podniky nabízejí devět a velmi často se různí. Kromě „klasického“ notebooku, mobilu, sick days může jít i o benefity související se zdravím, které se rozšířily právě během pandemie. Dále je možné třeba to, že si do kanceláře s sebou můžeš vzít i čtyřnohého mazlíka, což umožňuje už 17 % zaměstnavatelů.
86 % firemní notebook
84 % firemní telefon
64 % občerstvení na pracovišti
63 % roční či čtvrtletní bonusy
61 % jazykové kurzy
61 % příspěvky na sport (multisport karta)
57 % systém interního vzdělávání
56 % odměna za doporučení nového zaměstnance
55 % firemní auto
51 % vzdělávací kurzy a odborná školení
43 % cafeteria
39 % penzijní připojištění
Zdroj: Hays, Czech Republic Salary Guide, 2022
Jak už to bývá, nábor v IT je dosti specifický. Už roky je v tomto oboru nejvíce příležitostí a ani letos tomu nebude jinak. Průzkum potvrdil, že poptávka po odbornících vzrostla. Sami ajťáci pak prozradili, že současně řeší pět až šest nabídek, než se nakonec rozhodnou, kam půjdou. Vybírají podle možnosti home office, pružné pracovní doby, atraktivity projektu, technologie, dalšího vzdělávání a potěší je i příslib neomezené dovolené a ročních bonusů.
Přesto se však dá říct, že k malým změnám v IT došlo. Ukazuje se, že koronavirus a práce online přiměly firmy změnit pohled a přehodnotit priority. Nyní HR manažeři při pohovorech hodně řeší komunikační dovednosti uchazečů a také jejich znalost angličtiny. Ta musí být perfektní, aby se nováčci v týmu zvládli domluvit s kolegy a klienty z celého světa, pochopili zadání a udrželi si přehled v oboru. Proto je většina inzerátů s IT pozicemi v angličtině.
Další posun se udál ve specializacích. V současnosti je největší zájem o všestranné odborníky. Full-stack programátoři jsou žádanější než experti na back-end či front-end. Do popředí se také dostali specialisté na kyberbezpečnost. A kolik programátoři berou? To najdeš ve velkém přehledu! Dobrou zprávou je, že ani nováčci, kteří projdou rekvalifikací do IT, na tom nejsou vůbec špatně. Jejich obvyklý plat se ihned po změně oboru pohybuje kolem 50 000 Kč. Takže není na čase přemýšlet o rekvalifikaci do IT?
-AŠ-