To nemůže fungovat! Absolventi jsou rychlokvašky. Přesně takové řeči vedou ti, kdo vůbec netuší, jak bootcampy fungují. Jestli chceš do IT a nehodláš trávit roky samostudiem či na vysoké škole, je tahle možnost pro tebe tou pravou. V zahraničí zažívají boom a také v Česku se tento typ vzdělávání prosazuje stále častěji. V čem tkví kouzlo úspěchu bootcampu? To ti právě teď prozradíme.
Prvním faktorem úspěchu je individuální přístup. Rekvalifikační kurzy v bootcampu fungují tak, že jsou sestaveny menší studijní skupiny o počtu maximálně 7 až 8 studentů. Každý takový tým má v čele mentora, který své svěřence vede a je jim připraven kdykoliv pomoci. Mentor je zkušený profesionál, jenž se v daném oboru pohybuje řadu let. Dokáže tedy zodpovědět všechny otázky, předat ty nejdůležitější znalosti a své „ovečky“ dostat přesně tam, kam má. To, že je výuka v menších skupinách mnohem efektivnější než v anonymních velkých třídách, určitě víš a zcela jistě jsi si to už během svých školních let ověřil/a.
Přijde ti pár měsíců příliš krátká doba na to, aby ses něco doopravdy naučil/a? Pak se na to díváš špatně! Jde totiž o to, jak ten čas využiješ. Co se vzdělání týče, bootcamp na rozdíl od vysoké školy jde do hloubky, zatímco vysoká škola do šířky. V bootcampu a kurzu Junior programátor se budeš učit programovat (tedy základy kódu, syntax a vývoj). Čekat tě bude na 616 hodin výuky, která se bude týkat tohoto tématu. Programovat budeš v pracovní den od 9 do 18 h a po večerech se ještě budeš muset připravovat na další výuku. Bootcampy se totiž vždy zaměřují na jedno konkrétní téma a jdou do hloubky.
Studium na vysoké škole trvá šest (u bakalářského oboru) či 10 semestrů (v případě pokračování v magisterském oboru). Jenže i když si vybereš obor týkající se vývoje a programování, čeká tě i mnoho dalších předmětů – statistika, matematika atd. Takže kódování se budeš věnovat jen pár hodin týdně. Zbylý čas budeš poslouchat přednášky týkající se více či méně souvisejících témat. Díky tomu získáš rozhled v oboru. Budeš tak o všem něco vědět, ale konkrétní hlubší znalosti (pokud si je nedoplníš sám/sama) ti budou chybět.
Dalším důvodem, proč by ses na bootcampy měl/a přestat dívat skepticky, je fakt, že tento typ vzdělávání je jediný, který dokáže reagovat na změny v ekonomice. Jejich organizátoři často úzce spolupracují s firmami, a proto jsou si velmi dobře vědomi toho, jaké dovednosti a znalosti jsou na trhu práce nyní nejžádanější. Své absolventy dokážou připravit tak, aby v novém oboru uspěli a rychle si našli práci. Takováto pružnost bohužel tradičnímu vzdělávacímu systému chybí. Koneckonců stačí se podívat na to, jak v současnosti vypadá výuka výpočetní techniky (IT) na základních a středních školách.
Poslední, ale nejdůležitější faktor úspěchu absolventů bootcampu jsou sami studenti. Jako vše i tady je to o lidech a jejich motivaci. Bootcamp je skvělým místem, kde můžeš získat znalosti a schopnosti, abys uspěl/a i v tak prestižním oboru, jakým je IT. Musíš ovšem opravdu chtít a snažit se. Pamatuj si, že se ti vrátí jen to, co do studia investuješ. Bude tě stát peníze, čas i energii. Během týdnů intenzivního studia budeš muset prokázat odhodlání, trpělivost a touhu. Budeš mít kolem sebe lidi, kteří ti pomohou, ať už půjde o mentory či spolužáky, ale bude to na tobě. Nikdo jiný tu náročnou cestu za tebe projít nemůže.
Právě absence hlubší motivace a mylná představa, že stačí jen zaplatit školné a v bootcampu do tebe potřebné znalosti nějak dostanou, často vedou k nepříjemnému vystřízlivění. V bootcampu si znalosti a titul na rozdíl od některých vysokých škol nevysedíš! Takže příště si dobře rozmysli, jestli se budeš někomu, kdo věnoval neuvěřitelné množství času a energie, aby nastartoval novou kariéru, posmívat a nazývat ho „rychlokvaškou“. Je otázkou, zda ty sám/sama bys něco takového dokázal/a!
-AŠ-