V životě každého přijde okamžik, který vás přiměje se zamyslet nad tím, co děláte. Může to být ztráta zaměstnání, nerozhodnost v rámci nadcházejícího studia, profesní stagnace, mizerné ohodnocení či vyhoření spojené s pocitem, že vaše práce nemá smysl. Ať je to cokoliv, nepropadejte depresi. Vezměte to jako příležitost pro změnu. Ideálně k lepšímu, protože přesně to vám obor IT nabízí. Zde je sedm dobrých důvodů, proč právě programování je vaše budoucnost!
Ať si říká, kdo chce, co chce, práce je hlavně o penězích! Je-li to právě vaše největší motivace, pak vězte, že v IT dostanete za své výkony královsky zaplaceno. Oproti celorepublikovému průměru 35 tis. Kč je v tomto odvětví průměrný měsíční plat 66 tisíc korun. Pokud budete opravdu dobří, tak se po pěti letech praxe dostanete bez obtíží i nad sto tisíc. To však není ani zdaleka vše, firmy se naučily své programátory opravdu hýčkat, takže široká škála benefitů je samozřejmostí.
Obrovskou výhodou IT je to, že tento obor roste neuvěřitelným tempem. Jak postupuje digitalizace a automatizace, tak se ajťáci stávají základní potřebou a také otázkou přežití firem. Uplatnění nacházejí nejen v technologických gigantech, ale v podstatě ve všech oborech podnikání. Tato nutnost není záležitostí roku či dvou, programátorům bude patřit budoucnost. Odborníci s nadsázku říkají, že jednou se svět bude dělit na lidi, co umí kódovat a na nezaměstnané. Kam chcete patřit vy?
Právě neustále rostoucí potřeba dalších a dalších expertů vede neustálému nedostatku lidí v oboru. Aktuálně jen v Česku chybí 30 tisíc ajťáků a největší poptávka je po software developerech. Zoufalost firem ukazují i čísla. Na jeden inzerát jim přijdou sotva čtyři odpovědi, u jiných profesí jsou to stovky. Zkrátka není kde brát, a proto je mnoho podniků ochotno přijmout i motivované začátečníky, kteří jsou ochotni se učit.
Z toho důvodu je IT jeden z nejotevřenějších oborů vůbec. Nemusíte se pyšnit diplomem z prestižní univerzity ani mnohaletým studiem. Pro začátek vám postačí dobrý rekvalifikační kurz. Pokud na změnu profese spěcháte, vyzkoušet můžete i super intenzivní kurz Junior programátor a za čtyři měsíce budete připraveni. Navíc organizátor Green Fox Academy vám dá 100% garanci uplatnění v oboru. Takže zabijete dvě mouchy jednou ranou, přeškolíte se na kodéra a rovnou získáte i místo.
Ač koronavirus postihl téměř všechna odvětví, IT neuškodil. Ba naopak, pořádně jej nakopl. Firmy, které digitalizaci odkládaly, ji musely urychlit a přesunout se do online prostředí, jinak by nepřežily. Poptávka po programátorech tak po prvotním jarním šoku raketově vzrostla a je ještě vyšší než před příchodem COVID-u.
Jestliže práce z domova byla, či stále je, u některých profesí problém, u ajťáků šlo vždy o samozřejmost a maximálně se řešil počet dní v týdnu. Pandemie pak z home office udělala standard. Programátoři totiž mohou v klidu pracovat odkudkoliv. Nejsou omezeni prostorem a často ani časem, kdy plní své povinnosti. Pokud mají rádi cestování, mohou se tak stát i digitálními nomády.
Pokud mají rádi cestování, mohou se tak stát i digitálními nomády.
Jestli se něčeho v IT nemusíte bát, pak je to stagnace. Obor se dynamicky vyvíjí a stále se tak budete mít co učit. Neustále se budete vzdělávat, rozvíjet své dovednosti a každý den přinese něco nového. Milujete-li výzvy, pak programování je přesně pro vás. Nikdy se při něm nebudete nudit! Tak co, je profese software developera pro vás tím pravým povoláním?
-AŠ-
Bootcamp nebo vysoká škola? Velký rádce, jak do IT
Co se skutečně skrývá za prací programátora
Bootcampy jsou budoucností vzdělávání a rekvalifikací
Jaké vzdělání potřebujete, abyste se mohli rekvalifikovat do IT
Známe nejžádanější profese současnosti! Je mezi nimi ta vaše?