Umělá inteligence se skloňuje ve všech pádech. Řeší ji odborníci, média i firmy, které nechtějí zůstat pozadu. Manažeři přemýšlejí, jak z ní vytěží maximum a stále častěji po svých zaměstnancích chtějí, aby se ji naučili používat. V čem ti AI může pomoct a proč bys měl/a právě teď začít přemýšlet o rekvalifikaci na programátora/ku? To ti prozradíme v tomto článku!
Většina lidí se klepe se strachy, že je dříve či později nahradí stroje ovládané umělou inteligencí. Jenže ve skutečnosti nejde o soutěž a to, kdo koho nahradí. O tvé konkurenceschopnosti na trhu práce bude rozhodovat to, zda dokážeš do své každodenní práce začlenit a využívat možnosti, které rozvíjející se nástroje AI přinesou. Díky nim totiž budeš rychlejší a produktivnější.
„Všem svým přátelům, kteří mají mladší sourozence na univerzitě nebo střední škole, radím, aby se jejich bratři či sestry naučili programovat,“ říká Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku a majitel impéria META. Má svatou pravdu, protože žádný jiný obor se nerozvíjí tak rychle jako IT. Právě nejrůznější nástroje umělé inteligence stojí za vznikem nových a zajímavých profesí. Už dnes se můžeš setkat s nabídkami na pozice AI Specialist, Machine Learning Engineer nebo Prompt Engineer, jehož práce souvisí s provozem a vývojem velkých jazykových modelů (ChatGPT či LLaMA).
Zuckerberg má pravdu! Pokud opravdu chceš mít znalosti, které ti zajistí budoucnost a díky nimž budeš mít stabilní kariéru s dobrým příjmem, tak to nejlepší, co můžeš udělat, je, že se naučíš programovat. Firmy se pak o tebe budou prát! Aby sis osvojil/a znalosti kódování, nemusíš ani na univerzitu a mít v ruce diplom. Pro start postačí dobrý bootcamp, mimochodem i v Češku najdeš jeden s opravdu dobrým renomé, a dále odvaha a chuť se učit.
V IT bootcampu Green Fox Academy si můžeš vybrat třeba super intenzivní kurz Junior programátor/ka. V něm se za 4,5 měsíce naučíš programovat natolik dobře, že se získáním místa v IT nebudeš mít žádné potíže. Uspět ti pomůže i fakt, že osnovy kurzu jsou postavené tak, že reflektují nejnovější technologie, po kterých je na trhu práce v současnosti největší poptávka. Tedy po získání certifikátu budeš mít přesně ty znalosti, jež zaměstnavatelé chtějí.
Přestože toho AI umí hodně, má i mezery. Programátory zkrátka nahradit nedokáže. Nicméně díky ní můžeš být při práci mnohem efektivnější, proto by ses ji měl/a naučit používat. Hned první modul kurzu Junior programátor tě zasvětí do tajů nástrojů umělé inteligence. Naučíš se využívat nástroje AI při programování – konkrétně při vysvětlování, kontrole či případném vylepšení svého kódu. Pochopíš také, jak máš správně pokládat umělé inteligenci otázky a jak můžeš psát automatizované testy.
Tento rekvalifikační kurz programování je postavený na praktické výuce. Proto budeš v posledním modulu pracovat ve tří až čtyřčlenném týmu na projektu, který bude simulovat reálné pracovní prostředí a zadání. Dokončit jej budeš muset se spolužáky do stanoveného termínu. Při práci na projektu se budeš sám/sama učit nové technologie pod vedením zkušených mentorů.
V bootcampu se toho naučíš spoustu. Kromě základů vývoje softwaru si v rámci projektu vyzkoušíš i práci s nástroji umělé inteligence. V zadání úkolu totiž bude i integrace ChatGPT s funkcí chatu do aplikace, kterou budeš mít za úkol s kolegy vytvořit.
„Některé úkoly jsou speciálně navrženy tak, že když studenti vsadí na umělou inteligenci, budou schopni vyřešit zadání mnohem rychleji, konkrétně v řádu hodin. Bez využití nástrojů AI jim to ale potrvá celé dny,“ prozrazuje Péter Szél, technický ředitel Green Fox Academy, a doplňuje: „Studenti si tak na vlastní kůži vyzkouší, jak může AI v konkrétních případech urychlit práci.“
Cílem dílčích úkolů a závěrečného projektu je, aby ses naučil/a co nejlépe využívat nástroje umělé inteligence a získal/a jsi v tom rutinu. Právě toto osvojení a běžné užívání ti následně velmi usnadní život po nástupu do nové práce. Po dokončení kurzu totiž získáš kvalifikaci pro práci junior programátora/ky a můžeš rozjet svoji kariéru v IT.
Ovšem bootcamp ti toho dá víc. Kromě hard skils (technických dovedností) zde pořádně zapracuješ i na soft skills. Do této škatulky patří třeba komunikace, práce v týmu nebo time managment. Proč? Důvod je prostý! „Mnoho odborníků tvrdí, že 'tvrdou část' programování by mohl v dohledné době převzít ChatGPT,“ říká Katarina, organizační psycholožka z bootcampu Green Fox Academy, a doplňuje: „Jenže ten nedisponuje měkkými dovednostmi. Firmy v současnosti hledají programátory, kteří jsou nejen technicky zdatní, ale také dokážou dobře spolupracovat, jsou otevření, empatičtí, ochotní převzít zodpovědnost a poradí si i ve složitějších komunikačních situacích, kde se AI neuplatní.“
Měkké dovednosti ti dají náskok nejen před AI, ale i před 'lidskou' konkurencí. Už dnes je totiž více než zřejmé, že vývojář, který má pouze technické znalosti, má na trhu práce mizivou cenu. Proto se v bootcampu Green Fox Academy nezaměřují jen na programování, ale kladou velký důraz i na rozvoj měkkých dovedností. Čekají tě proto také tréninky komunikačních a prezentačních dovedností, workshop na zvládání stresu, cvičení zaměřené na spolupráci a práci v týmu. Každá třída má kromě mentora programování přiděleného i organizačního psychologa. Díky nim si v bootcampu osvojíš opravdu vše, co budeš potřebovat pro úspěšný rozjezd nové kariéry.
Chceš získat specializaci a dovednosti, díky kterým se uplatníš v IT a tvá cena na trhu práce poroste? Přihlas se do kurzu Junior programátor/ka, kde se vše naučíš rychlostí blesku!
-AŠ-