Česká televize - 23. října 2018
Proč v IT pracuje tak málo žen? Proč by neměly být odrazovány stereoptypy o tomto sektoru? A jak složité je najít si práci v tomto oboru v současné době? Na to odpovídaly Barbora Wachtlová, provozní ředitelka Green Fox Academy, a Dita Přikrylová, zakladatelka Czechitas v živém rozhovoru České televize.
Česká televize - 23. července 2018
V Česku aktuálně chybí dvacet tisíc pracovníků v IT. Podle statistik jde přitom o jednu z nejlépe placených profesí. Firmy často nabírají i nezkušené pracovníky, které si vychovají samy. Čím dál víc lidí prochází rekvalifikačními kurzy a zcela tak změní svoje dosavadní pracovní zaměření.
Z manažera KFC mentorem programování. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Možná, ale není to nereálné. Takové příběhy se totiž píší v Green Fox Academy, jež pořádá intenzivní programátorské bootcampy pro lidi, kteří chtějí změnit nejen svou profesi, ale celý život. Podobně jako Lukáš Kubec, který přešel od kuřecích nugetek ke kódu. V rozhovoru pro SJ.News zdůrazňuje, že umělá inteligence ještě zvýší potřebu programování a jeho základy budou součástí standardů gramotnosti.
Od Lukáše se v novém díle podcastu dozvíte, jaká byla jeho cesta od zaměstnance KFC až k pozici software developera ve společnosti MIBCON. Proč si pro svoji rekvalifikaci zvolil bootcamp od Green Fox Academy? Proč se později rozhodl pokračovat jako mentor? Co by v obecné rovině doporučil lidem, kteří uvažují o kariérní změně?
Investiční podcast MoneyPenny se tentokrát zaměřil na investice do vzdělání. A jedním z nejzajímavějších způsobů, jak si zajistit vyšší mzdu a jisté pracovní místo, je naučit se programovat. Provozní ředitelka Barbora Wachtlová z Green Fox Academy pak Davidovi se Šimonem vysvětluje, co by se měli naučit, pokud chtějí vydělávat hodně peněz.
Existuje několik důvodů, proč se lidé rozhodnou změnit obor. K těm nejčastějším patří pocit vyhoření, problémy s nalezením práce či touha zlepšit svou životní situaci. Velký průzkum pak ukázal, že k odstartování kariéry v IT stačí dobrý bootcamp. „98 % našich absolventů denně v nové práci využívá to, co se v kurzech naučilo,“ říká Pavla Araudo z Green Fox Academy.
Doktor či právník, nebo třeba baristka, zvukař a trenér. Ti všichni se rozhodli změnit svou původní profesi a rekvalifikovali se na „ajťáky“. Jejich výdělky jsou nyní vyšší než dřív.
V původní profesi někteří brali měsíčně i přes 70 tisíc korun, přesto se ji rozhodli opustit. „Pocit vyhoření uvádí jako důvod pro změnu oboru 35 % našich studentů,“ říká Pavla Araudo z Green Fox Academy. Velký průzkum mezi nováčky v IT také ukázal, že přes 40 % z nich plánuje v budoucnu pracovat v zahraničí.
V IT chybí přes 30 tisíc odborníků a mnohé firmy jsou ochotny přijmout i juniory. V tom viděl svoji šanci Matěj Urbánek. Pro rekvalifikaci se rozhodl během pandemie, když rodinný podnik přišel o veškeré zakázky. „Nebyla práce a mně bylo blbé dostávat plat za nicnedělání,“ vysvětluje. V IT se prosadil díky bootcampu. „Nyní mohu dělat, odkud chci. Navíc dokážu finančně zabezpečit rodinu,“ říká programátor ze společnosti Accenture.
Nejčastějšími důvody rekvalifikace do oboru IT jsou vyhoření a problémy s uplatněním.
Podle kvalifikovaných odhadů z gastronomických služeb a hotelnictví odešla třetina zaměstnanců. Zaměstnanci odcházeli v první vlně zejména do retailu a dopravy, později hledali uplatnění ve službách. Zpátky do pohostinství se zpět vrátil jen zlomek z nich.
Nehledě na nemovitosti, akcie a zlaté cihly, hlavním lidským bohatstvím je pozitivní duše ve zdravém těle. Investujte do svého vzdělání, do svojí specializace či rekvalifikace – žádaní jsou třeba počítačoví experti...
V kurzu se naučíš programovat, získáš certifikát a pracovní místo máš garantováno. Baví tě programování, nebo se v něm chceš prostě jenom zlepšit? Nemusíš kvůli tomu chodit dlouhé roky do školy. Všechno, co potřebuješ, se naučíš v kurzech Green Fox Academy. Po jejich absolvování budeš mít navíc 100% jistotu, že najdeš práci v oboru.
Za prvních šest měsíců letošního roku prošly rekvalifikací na úřadech práce téměř čtyři tisíce lidí. Je to nejvíce od roku 2016. Rekordní zájem hlásí i samotní organizátoři kurzů. V případě informačních technologií (IT) jde až o dvousetprocentní nárůst. Extrémní nárůst zájmu o rekvalifikace pociťují i organizátoři kurzů.