Česká televize - 23. října 2018
Proč v IT pracuje tak málo žen? Proč by neměly být odrazovány stereoptypy o tomto sektoru? A jak složité je najít si práci v tomto oboru v současné době? Na to odpovídaly Barbora Wachtlová, provozní ředitelka Green Fox Academy, a Dita Přikrylová, zakladatelka Czechitas v živém rozhovoru České televize.
Česká televize - 23. července 2018
V Česku aktuálně chybí dvacet tisíc pracovníků v IT. Podle statistik jde přitom o jednu z nejlépe placených profesí. Firmy často nabírají i nezkušené pracovníky, které si vychovají samy. Čím dál víc lidí prochází rekvalifikačními kurzy a zcela tak změní svoje dosavadní pracovní zaměření.
Možnost pracovat z domova, vyšší plat i prestiž patří k hlavním důvodům, proč se v poslední době plní rekvalifikační kurzy v IT oborech ženami. Nemalou roli sehrává větší prestiž a uznání okolí. Green Fox akademie vidí u svých studentek snahu udržet si práci z domova, aby měly více možností se například starat o děti. Další zájemkyně v IT hledají hlubší pracovní naplnění, rychlejší kariérní růst či kreativitu.
Stát se programátorem není vůbec snadná věc. Jde o dlouhodobý proces, kterému musíte zasvětit absolvování vhodné školy či vhodného dlouhodobějšího kurzu. Učit se programovat byste měli i ve svém volném čase. Jak se tedy stát programátorem? Prozradíme vám vše, co je třeba!
I když je hledání prvního místa oproti době předcovidové o něco složitější, nedá se říci, že absolventi nenajdou uplatnění. Je ale nutné dodat: jak kteří...
O rekvalifikační kurzy se zaměřením na IT je letos enormní zájem, shodují se poskytovatelé kurzů oslovení Lupou. Uchazeče láká vidina jistoty práce v IT sektoru, kterému se zatím takřka vyhýbají ekonomické dopady pandemie. Uspokojení poptávky ale brání bezpečnostní opatření související s pandemií koronaviru a také obava uchazečů z možné nákazy.
Česká ekonomika mezičtvrtletně klesla o 3,6 %. Dopady koronaviru se začínají promítat i do nezaměstnanosti. Ta sice zatím neroste vysokým tempem, ale prudce klesá nabídka volných pracovních míst. Nyní jich je o 40 % méně než před pandemií. Sehnat práci v gastronomických službách či cestovním ruchu je téměř nemožné. Nabízí se tak rekvalifikace, jelikož v IT a retailu firmy hledají zaměstnance stále.
Řada firem nechává své lidi pracovat z domova i po uvolnění opatření kvůli koronaviru. Home office slibují i přes letní prázdniny. Tento model práce se líbí oběma stranám, připadá jim efektivnější.
Ocitli jste se kvůli nouzovému stavu bez práce? Zapomeňte na minulost a věnujte svůj volný čas už budoucímu zaměstnavateli – přihlaste se do kurzu a obohaťte svůj životopis o čerstvou dovednost nebo si udělejte pořádek v papírech a prozkoumejte, kolik let máte odpracováno.
Šíření koronavirové nákazy začíná dopadat i na vzdělávací instituce, kterých se přímo nedotkla opatření vlády. Ta v úterý zakázala výuku na všech školách s výjimkou mateřských. Pražská Green Fox Academy, která zajišťuje rekvalifikační kurzy pro lidi, kteří chtějí změnit kariéru do IT, se však rozhodla prezenční výuku také přerušit a zajistit pro své studenty online formu vzdělávání. Místo každodenní přítomnosti v lavicích se tak ode dneška začnou studenti vzdělávat z domu.
IT profese jsou mužskou záležitostí. V této branži pracují v celosvětovém měřítku pouhopouhá tři procenta žen. První programátorkou v historii byla sice žena, ale s ohledem na to, že se tato branže stala postupem doby téměř výhradně mužskou doménou, používá se nejčastěji tvar „programátor“.
Jasně, že člověk může pracovní témata řešit na golfu, na tenise, při společném výběhu. Nebo klasicky obědem nebo posezením v kavárně. Chůze se ale jeví jako šikovný kompromis. Sbalit se a vyrazit na procházku do nejbližšího parku může každý. A mnozí tak stále častěji činí.
Nezaměstnanost je v Česku dlouhodobě nízká. Obsadit pracovní pozice se mnohým firmám dlouhodobě nedaří a řada z nich se navíc vystavuje riziku, že jim zaměstnanci odejdou za lepším. Nejčastějším důvodem, proč lidé dávají výpověď a odejdou jinam, však už nebývá možnost získat vyšší příjem.