Uplynulý rok jasně ukázal, která práce je nad zlato. V TOP pětce si mohli mnout ruce zejména krizoví manažeři a IT specialisté. První, jejichž služeb letos využil nejeden podnik, se radovali z měsíčního výdělku 200 tisíc. Ti druzí, kterých je ale o poznání více, si měsíčně přišli na 60 až 150 tisíc korun. Ovšem jsou to právě ajťáci, jimž se během pěti let nástupní plat téměř zdvojnásobil a pandemie poptávku po nich ještě zvýšila.
Personalisté v posledních letech sledují jasný trend, kdy sháňka po expertech na výpočetní techniku neustále roste. To dokládají i čísla z letošního roku. Třeba personální agentura StartupJobs aktuálně eviduje největší počet vystavených pozic v IT v historii. Nejrůznější statistiky uvádějí, že na trhu práce chybí až 30 tisíc ajťáků. Stále se zvyšující potřeba firem posilovat IT týmy přímo souvisí s postupující digitalizací, která probíhá napříč všemi sektory české ekonomiky. Jenže počty odborníků na tuto oblast stagnují. Obor tak stále bojuje s nedostatkem kvalifikovaných lidí.
To vše má za následek raketový nárůst platů. Nikde jinde se za posledních pět let nepřidávalo tolik. Jestliže v roce 2015 se nástupní plat programátora s pětiletou praxí pohyboval mezi 50 a 90 tisíci korun, tak letos se dostal na úroveň 100 až 150 tisíc Kč. Personální agentury evidují u 8 z 53 pozic v IT, které dlouhodobě rozlišují, nabídky s měsíčním ohodnocením nad 100 tisíc. Ajťáci jsou na tom dobře také z pohledu hodinové sazby. Průměr je 374,3 Kč/h. Více už mají jen vrcholoví manažeři a ředitelé firem.
Když se podíváme na jednotlivé regiony, tak nikoho asi nepřekvapí, že nejštědřejší jsou firmy v Praze. Konkrétně tam seniorní pracovníci nedostanou méně než 100 tisíc Kč(viz tabulka níže). Ovšem i v ostatních regionech je výdělek v tomto odvětví vysoko nad průměrnou měsíční mzdou, která byla v prvním čtvrtletí 35 286 Kč. Přitom v IT je průměr 66 000 Kč, tedy o více jak 30 tisíc korun vyšší.
Ovšem kromě vysokého platu firmy nabízejí IT odborníkům i celou řadu dalších benefitů. Vycházejí jim vstříc například flexibilní pracovní dobou a možností home office. Samozřejmostí pak jsou bonusy a prémie, minimálně pětitýdenní dovolená a každoroční revize mzdy.
Pokud se konkrétně zaměříme na to, koho firmy hledají, tak jasně vedou datoví analytici a programátoři. Největší meziroční nárůst poptávky je pak u software developerů, kdy jde především o pozice Java a C# kodérů. Za nimi následují backend a databázoví vývojáři. Nakolik si jednotlivé profese přijdou v konkrétních krajích, najdete v tabulce, která je níže.
Nejen platové ohodnocení a dlouhodobá perspektiva je to, co láká nováčky do oboru. Velkou výhodou IT a konkrétně pozic programátorů je to, že až na výjimky nevyžadují vysokoškolské vzdělání a kvůli dlouhodobému podstavu specialistů jsou firmy ochotny dát šanci i začínajícím a motivovaným lidem. Pro start v lukrativním oboru tak může stačit rekvalifikace. Zvolíte-li Super intenzivní kurz, kde se stanete junior programátorem/kou, který pořádá programovací bootcamp Green Fox Academy, budete připraveni na novou profesi za jediný semestr (4 měsíce). A co víc si přát než mít práci v odvětví, které pandemie nepostihla, ba naopak dodala mu na důležitosti?
-AŠ-