Žádné jiné odvětví neprochází takovou evolucí jako IT. Využití programování exponenciálně roste napříč obory. S tím se rodí i stále další a další programovací jazyky. „Je jich hrozné kvantum,“ připouští Esy, senior mentor Green Fox Academy a doplňuje: „Pořád se však na špici drží Java a C#.“
Pořadí žebříčku nejpoužívanějších programovacích jazyků hovoří jasně pro C, Javu, Python, C++ a C#. To je vedoucí pětka. Jenže to je současnost, jakou mají budoucnost? „Z těch objektově orientovaných oldtimers se ještě nějakou dobu budou držet na výsluní Java a C#. Případně JavaScript a jakákoliv jeho variace,“ myslí si Esy a pokračuje: „V posledních letech raketově roste Python, Go a Rust.“
To, jaký jazyk v praxi firmy nejvíce využívají, poodhaluje David, Java developer pracující pro společnost Azul Development: „V rámci backendu je to stále Java, ale rozjíždí se Kotlin, případně Python. V rámci frontendu jde o JavaScript s využitím některého moderního frameworku, např. Reactu či Angularu.“
Ač obecně platí pravidlo a statistiky ohledně používaných jazyků, jsou odvětví, která mají svá specifika. „Firmy, patřící mezi technologickou špičku, nyní používají Go a Rust. S novými jazyky také hodně pracují start-upy,“ poznamenává Esy a téma rozvádí: „Na druhou stranu, pokud chce být někdo serverový návrhář a dělat extrémní věci, může dělat v C# nebo Javě a stejně bude na výsluní. Je to totiž o schopnostech programátora. Jazyk je jen prostředek k tomu, jak věci tvořit.“
Pokud se chcete naučit programovat, pak byste si rozhodně měli dobře promyslet, s jakým jazykem začnete. Můžete se vydat snazší cestou a zvolit třeba Python či Kotlin, nebo se rovnou pustit do těch složitějších, jakými jsou Java či C#. „Být dobrým programátorem není o tom, vybrat si ten nejlepší jazyk, ale umět použít svoje zkušenosti napříč všemi jazyky,“ připomíná Esy jedno ze základních pravidel a dodává: „Jde o to, aby si developer vybral jazyk, který ho baví a souzní s jeho ekosystémem a komunitou, jež se kolem jazyku utvoří. Čím víc lidí ho totiž používá, tím větší komunita bude a tím progresivnější vývoj jazyk bude mít.“
Právě ty komplikovanější jako C# a Java vám sice zaberou víc času. Ovšem brzy se vám to vrátí. „Jakmile do nich dostatečně proniknete, snáze se pak naučíte další jazyky,“ argumentuje v jejich prospěch David.
-AŠ-