Podle mnohých odborníků se v budoucnosti bez základů kódování v práci neobejdeme. Jak bude postupovat digitalizace a automatizace, jednodušší úkoly převezmou roboti a na nás, lidech, bude je řídit. Tedy dávat jim úkoly a kontrolovat je. Jenže proč čekat na budoucnost, když programování je v kurzu už teď a poptávka po expertech raketově roste. Jak nejlépe proniknout do světa kódu a ovládnout jej, to je klíčová otázka. Už to není – být či nebýt programátorem, ale jak se jím stát!
Existuje několik cest. Od samostudia, přes nejrůznější kurzy pár hodin týdně, až po propracovaný a intenzivní systém výuky v bootcampech. Pokud stojíte na rozcestí a nevíte, kam se vydat, pak vězte, že výběr by měl úzce souviset s vašimi dalšími plány a také motivací. Předně je potřeba být k sobě upřímný a srovnat si v hlavě, co od nových znalostí očekáváte. Zjištění, zda na to máte? Novou dovednost? Či novou kariéru?
Ať už si na předchozí otázky odpovíte jakkoli, tak první, co byste měli vyzkoušet, je, nejen to, zda máte logické myšlení, ale jestli vás kódování vůbec baví. Motivace přejít do nového oboru, který má perspektivu a jako bonus nabízí nejvyšší platy a nejbohatší benefity, je jistě pochopitelná, ale z dlouhodobého hlediska nestačí. U profese, která vás nebude naplňovat, stejně nevydržíte.
Proto je dobré začít online kurzy, samostudiem či workshopy, kde si můžete v praxi vyzkoušet, co kódování obnáší. Na internetu se dá najít vše, včetně video návodů, kde vám krok za krokem jednotlivé programovací jazyky představí. Nicméně pokud si zvolíte samostudium, musíte mít pevnou vůli a vydržet u toho. Bez pravidelnosti a sebekázně se budete brzo točit v kruhu a pořád opakovat stejné lekce, aniž byste se posouvali dál. Také při tomto typu studia není od věci stát se členem nejrůznějších skupin, kde se daný programovací jazyk probírá. Zde najdete podporu a případně rady, když narazíte na problém, se kterým si nebudete vědět rady.
Jiné to je s kurzy programování. Záleží na vás, jaké si vyberete zaměření a časový rozsah. Nicméně je potřeba si na rovinu přiznat, že i když na ně budete chodit půl roku či rok, programátor z vás nejspíše nebude. Oproti samostudiu zde máte výhodu kolektivu a také přítomného lektora, který vám může na místě poradit a pomoci. Nicméně progres a rozvíjení dovedností je pomalé a po absolvování zjistíte, že sice máte certifikát, ale živit se tím nemůžete. Pokud však máte programování jako hobby, pak tohle může být pro vás ideální volba s tím, že pak se budete dál zlepšovat vlastními silami po večerech.
Poslední cestou, jak se naučit kódovat, jsou bootcampy. Tedy intenzivní několika měsíční kurzy, kde se celé dny učíte programovat. Staly se hitem v zámoří a postupně zažívají boom nejen v Evropě, ale i v Česku. Jejich hlavní výhodou je, že z vás zkušení lektoři za čtyři měsíce udělají junior programátora. Samozřejmě to ale něco stojí, kromě školného se připravte na pořádný zápřah, a to že se vám o kódování bude i zdát. Nicméně propracovaný systém výuky, který je hodně založený na praxi, má prokazatelné výsledky a vystřelí vás na úroveň, kam byste se jinak dostávali několik let.
Další výhodou je, že si můžete vybrat, zda chce studovat v angličtině nebo češtině. Ano, rodný jazyk už je také možný. Green Fox Academy na podzim plánuje, jako první bootcamp u nás, otevřít třídu v českém jazyce. Navíc pokud je vaše rozhodnutí naučit se kódovat založeno na tom, že chcete změnit profesi, pak právě tady po absolvování kurzu můžete získat „umístěnku“. Organizátor spolupracuje s mnoha firmami, které shánějí juniorní speciality a nabídne vám pracovní pozici. Uplatnění v novém oboru tak budete mít zajištěné.
Když už jsme začali filozoficky, pak bychom tak měli i skončit. Otázku, zda být či nebýt programátorem, jsme vyřešili už v úvodu. Ale čas je to, oč tu nyní běží. Takže kdy se do kódování pustíte vy?
AŠ