Jednou z největších překážek, kterou musí podniky během svého růstu překonat, je nedostatek vhodných IT odborníků. Speciální kurzy, vytvořené přesně na míru konkrétní firmě, nejen zefektivňují proces náboru, ale také výrazně zkracují dobu zaškolení a zároveň zvyšují motivaci nových zaměstnanců. Se svými zkušenosti s přínosy firemních bootcampů se podělil výkonný ředitel Green Fox Academy Kristóf.
Digitální transformace v loňském roce výrazně pokročila. Jde o důsledek pandemie, která přiměla podniky rychle reagovat. Klíčem k přežití se stala flexibilita, a to jak z pohledu nových či dočasných projektů, tak také při obsazování volných pracovních míst.
Společnosti teď běžně přijímají pracovníky s konkrétními technickými dovednostmi a výjimkou není ani nábor celých týmů. Neustálé předávání znalostí o technologiích, používaném frameworku, nástrojích či platformách v podstatě vyžaduje, aby podniky udržovaly vlastní systém vzdělávání podobný akademii. Pokud tento typ zaškolování nechce či nemá kapacitu podnik řešit interně, může využít externě zajišťované kurzy, v nichž vybraní uchazeči získají potřebné dovednosti a stanou se juniorními odborníky.
„Nyní jsou velmi žádané kurzy, jež se zaměřují na práci s konkrétní low-code platformou. Jejich výhodou je, že jsou velmi efektivní. Účastní se jich lidé, kteří si přejí začít kariéru v IT a pro start si vybrali právě tuto platformu. Před zahájením bootcampu úzce spolupracujeme s firmou a jejími odborníky z vývoje a HR, abychom osnovy kurzu přizpůsobili přesně jejich potřebám. Ať už jde o změnu technologie, nový programovací jazyk nebo rekvalifikaci,“ vysvětluje Kristóf, zakladatel Green Fox Academy.
My můžeme tyto znalosti začlenit do našich kurzů, ať jde o obecné technologie či konkrétní platformy, a zcela tak nahradit interní proces on-boardingu,“ říká Kristóf.
Metodika se zaměřuje na praxi. Absolventi kurzu pak mohou okamžitě začít pracovat na projektu a zapojení juniorů do kolektivu je plánované a předvídatelné. „Když juniorní odborník nastupuje do organizace, čeká jej zaškolení, které obvykle zabere jeden až tři měsíce. Během této doby se seznamuje s používanými systémy. My můžeme tyto znalosti začlenit do našich kurzů, ať jde o obecné technologie či konkrétní platformy, a zcela tak nahradit interní proces on-boardingu,“ říká Kristóf.
Zároveň může firma využít příležitost a do kurzu zařadit i další své klíčové pracovníky, kteří se běžně na vývoji nepodílí, ale s digitálními produkty pracují. Typicky jde o lidi z prodeje či marketingu. Pokud totiž budou disponovat těmi správnými dovednostmi, mohou sami pomocí no-code či low-code nástrojů automatizovat procesy, jimž sami rozumí nejlépe. Díky tomu se mohou stát hybateli digitalizace společnosti. Potřebná úroveň znalostí zaměstnanců a příslušných dovedností se může lišit i v rámci jedné společnosti, a proto vyžaduje specifická řešení a přístupy.
AŠ