Více jak polovina zaměstnanců u nás není spokojena v práci. Lidem chybí uznání šéfa, jsou přepracovaní a často zažívají ponižování. Výjimkou není ani šikana, kterou si prochází dokonce pětina pracujících. Také máte negativní pocity, jen co ráno otevřete oči a představíte si, co vás dnes v práci čeká? Pak začněte přemýšlet o změně místa, či profese! Jsou totiž obory, kde si vás budou hýčkat.
To, co na začátku vypadalo jako vysněné působiště, se velmi rychle proměnilo v noční můru. Nikdo neocení vámi odvedenou práci. Přesčasy jsou samozřejmostí a na to, kdy se naposledy na výplatní pásce objevily odměny, si ani nedokážete vzpomenout. Jediné, co si vybavíte bez potíží, je řev nadřízeného, že něco zase není podle jeho představ. Tak často vypadá realita v českých firmách z pohledu zaměstnanců. Není tak divu, že 81 % lidí přiznává, že někdy mělo negativní pocity v práci.
U mnohých podřízených frustrace a nedostatek ocenění vyústí v demotivaci. Proč by se měli snažit firmě pomoci a posunout jí dále, když se o ně nikdo nezajímá?! Často se tak stává, že o nové úkoly se nikdo nehlásí, všichni se na poradách dívají do země či stolu a je ticho. Místo hledání cest a řešení se ozývají důvody, proč to nepůjde. A nemyslete si, že se to týká jednotlivců, chybějící motivaci připouští 40 % zaměstnanců.
Vina je většinou na straně vrcholných manažerů firem. Dvě třetiny nadřízených na nejrůznějších úrovních totiž nikdy neabsolvovaly školení, aby se naučily vést a řídit lidi. To se pak nepříjemně odráží ve firemních kulturách. 6 z 10 podřízených totiž více věří cizím lidem než vlastním šéfům.
Neschopnost sebereflexe nadřízených se projevuje i v situaci, kdy zaměstnancům dojde trpělivost a dají výpověď. 90 % šéfů je přesvědčeno, že lidé odchází kvůli tomu, že jim jinde dají více peněz. Pravda je ale zcela jinde. Platí dobře známé pravidlo, že lidé odcházejí kvůli nadřízeným a kolegům. Právě očekávání slušnějšího zacházení je mnohem častějším důvodem pro změnu než vyšší plat.
71 % lidí se po odchodu raduje, že si změnou místa polepšili. Jsou to právě zaměstnavatelé, kteří se bez nich ale neobejdou. Při rekordně nízké nezaměstnanosti je každý odchod citelnou ztrátou. Obsadit uvolněné místo jim totiž může trvat i měsíce a taky často musí připlatit.
Aby firmy získaly do svých řad nové zaměstnance, musí je něčím přesvědčit. Pokud za odchodem stojí vztahy na pracovišti, tak největší motivací k nástupu jsou peníze. Pro třetinu lidí je dostatečně přesvědčivým argumentem vyšší plat o pětinu a 28 % si nebojí říct dokonce o 30% navýšení.
Pokud máte také ambice si říct o hodně nul na výplatě při pohovoru, ale váš obor tomu příliš nepřeje, zkuste se zamyslet nad změnou. Zvlášť pokud tíhnete k IT. Zde aktuálně chybí 30 tisíc odborníků a firmy se doslova předhánění v tom, čím by potenciální zaměstnance zaujaly. Platy na seniorních pozicích se běžně pohybují nad stotisíci a k nim je ještě široká škála benefitů. Od flexibilních úvazků, přes práci z domu, sick days, stravenky až po další vzdělávání atd.
Láká vás taková představa? Pak to zkuste a nebojte se. I když budete začínat jako nováček, tak při dobré motivaci a šikovnosti se velmi rychle můžete dostat nahoru. Odrazovým můstkem může být i dobrý rekvalifikační kurz pro junior programátory, který vám otevře dveře do tohoto perspektivního oboru.
AŠ