Mnohdy to začíná nenápadně. Úbytek energie, do všeho se musíte hrozně nutit a představa dalšího pracovního dne vás naprosto zdeptá. Neděle není dnem odpočinku ale deprese, protože po ní následuje pondělí. Pokud takové pocity znáte, je na čase přemýšlet o změně profese. Restart kariéry není ničím neobvyklým a může vám pomoci.
Doby, kdy člověk celý život strávil v jednom podniku a vykonával tu samou profesi, jen se posouval na kariérním žebříčku směrem nahoru či dolů, jsou dávno pryč. Dnes je pracovní tempo mnohem rychlejší a někdy natolik hektické, že i práce, jež vás dříve naplňovala, může skončit syndromem vyhoření. To je okamžik, kdy je na čase se zastavit a zamyslet se nad dalším směřováním v profesním životě.
Syndrom vyhoření mnohdy nepřichází sám, ale jde ruku v ruce s krizí středního věku. Ta „postihuje“ víc jak pětinu populace a dostavuje se mezi 30 až 45 rokem. Takže pokud bilancujete a máte pocit, že vám život utíká mezi prsty, nic jste nedokázali a zároveň si ani nic neužili, trpíte prvními „příznaky“. Nespokojenost s prací i soukromím je jejím vyústěním. Zde je na místě podotknout, že okolí může vidět vaši situaci zcela odlišně, podle nich jste úspěšní ve své profesi a máte skvělou rodinu. Jenže vám to tak prostě nepřipadá a jste nešťastní.
Nemá smysl se ale utápět v lítosti, musíte najít nový impuls, který vás nakopne a posune opět dál. Tím může být změna oboru, která je v posledních letech velmi častým jevem a podle odborníků bude v budoucnu rekvalifikacemi procházet člověk průměrně třikrát za život. Je jen potřeba si vyjasnit, kam chcete směřovat a čeho dosáhnout.
Pokud se rozhodnete udělat radikální změnu a začít v jiném oboru, je potřeba si předem srovnat v hlavě, ať už to uděláte sami či za pomoci kouče nebo psychologa, co vlastně chcete dělat. Tedy sepište si, co vás baví, v čem jste dobří, ale nezapomínejte ani na své slabé stránky a ujasněte si i to, co rozhodně dělat nechcete. Takový souhrn vám pomůže v rozhodování, kterým směrem se vydat. Myslete také na to, že nová profese bude vyžadovat učení, silnou vůli a motivaci. Bez nich nejspíše selžete. Ovšem pro mnohé je právě touha po nových dovednostech, a hlavně změně oproti zažitému stereotypu to, co je žene dál.
Jestli na jedné straně byste měli volit obor podle toho, čemu byste se chtěli profesně věnovat, tak na té druhé musíte přihlížet k perspektivě do budoucna. To, že se pracovní trh mění a za deset let mnohé profese zaniknou, rozhodně berte v potaz, a ne na lehkou váhu. Jinak se vám stane, že se z kolečka rekvalifikací hned tak nedostanete.
Chcete-li vsadit na jistotu, pak jděte do IT. Poptávka po lidech je zde obrovská, jen v Česku jich bude za rok chybět na trhu práce 30 tisíc. Kromě slibné budoucnosti se také můžete těšit na jeden z nejvyšších platů a možnosti uplatnění jsou zde opravdu široké. Navíc ani zdaleka neplatí, že musíte mít hluboké znalosti. Mnohdy do začátku stačí čtyřměsíční intenzivní kurz, kde vás naučí potřebné základy, na nichž můžete pak v novém působišti stavět.
Pokud si říkáte, zda je IT pro vás, tak, než zavrtíte nesouhlasně hlavou, si ho vyzkoušejte. Protože třeba kódování je mnohem zábavnější a kreativnější, než si můžete myslet. Také programátoři už dávnou nejsou zavření někde o samotě v místnosti, kam sotva projdou denní paprsky. Dnes jsou ve středu dění a součástÍ týmu. Dělají opravdu cool věci, jakými jsou aplikace, programy, podílejí se na vývoji umělé inteligence a vůbec, pokud si neumíte svůj život bez chytrého mobilu, tabletu či notebooku představit, pak právě vy jste ideálním kandidátem, abyste v budoucnu mezi „ajťáky“ zapadli. Takže nikdy neříkejte nikdy profesi, která jednou bude řídit svět.
AŠ