Černé scénáře s osmiprocentní nezaměstnaností jsou sice ještě daleko, ale realita už není růžová. Ekonomika se propadá. Polovina firem má problémy se splacením svých závazků. Zakázky jim klesly i o více než 40 %. Začínají proto propouštět a na hledání nových lidí nemají pomyšlení. Personální agentury hlásí propady v počtu nabídek práce. Gastro a cestovní ruch jsou téměř na nule. Jedno z mála odvětví, které krize nezasáhla je IT. Pokud nemáte práci a máte potíže sehnat jinou, je na čase uvažovat o rekvalifikaci.
Důvod je prostý. Tak špatná čísla za první čtvrtletí viděli ekonomové naposledy v roce 2009, kdy vrcholila finanční krize. A to bylo nejhlubší dno, kam ekonomika klesla, nyní jde o začátek. Česká národní banka připouští, že nejtěžší měsíce teprve přijdou. Roční propad odhaduje na 8 až 13,5 %. Realita je taková, že přes polovině firem klesly zakázky. Nemají hotovost a mají problémy splácet své závazky, odběratelé totiž nehledí na splatnost faktur. Strašák druhotné platební neschopnosti a s ním spojený krach začínají nabírat reálné obrysy.
Výsledkem je, že společnosti pozastavily nábor nových zaměstnanců, které ještě v lednu a únoru sháněly, a začaly propouštět. Zatímco nezaměstnanost stoupá pomalu, v dubnu jen o 0,4 % na 3,4 %, inzerovaných volných míst radikálně ubylo, a to o 40 %. Třeba v gastronomických službách či cestovním ruchu se aktuálně sehnat práce téměř nedá. Navíc zde přijdou další vlny masivního propouštění. Podle některých odhadů totiž pandemii koronaviru nepřežije až třetina restaurací.
Zatímco hospody, kavárny či vinárny doslova bojují o svou budoucnost a zbavují se lidí, v IT je klid. Před propuknutím pandemie podniky sháněly zhruba 30 tisíc ajťáků, a ačkoliv i v tomto oboru došlo k poklesu nabídky volných míst, tak jde o pouhopouhých devět procent. Nabídka práce stále o něco převyšuje poptávku. IT tak dlouhodobě patří k nejstabilnějším a nejlukrativnějším odvětví a nic na tom nezměnil ani příchod COVID-19.
Dokonce důležitost odborníků na výpočetní techniku vzrostla. Mnohé firmy, které se do té doby bránily digitalizaci a oddalovaly ji, nyní neměly na výběr a musely přejít, pokud se chtěly udržet v chodu, částečně či zcela do online režimu. Podniky začaly využívat nejmodernější technologie a o ty se musí někdo starat.
Ač se názory expertů v prognózách toho, jaké dopady bude mít koronavirus na Česko a Evropu liší, v jedné věci se shodnou. Svět, jak jsme ho znali, se zásadně změnil. Nic nebude jako dříve. Bude trvat roky, než se nejvíce zasažená odvětví vzpamatují. Proto ekonomové lidem radí nedoufat v to, že se vše brzy vrátí do starých kolejí. Pokud přišli o práci a mají problém najít uplatnění v oboru, kde dříve působili, měli by se rekvalifikovat a přejít do odvětví, kde je stabilně vysoká poptávka a dobrá perspektiva do budoucna.
Právě IT splňuje obě kritéria, a navíc jde o obor s nejvyššími platy. Obavy tak nejsou na místě. Při zvolení správné cesty lze kariéru změnit už za 4,5 měsíce, stát se junior programátorem a mít 100% garanci nalezení práce v nové profesi. Čekat na zázrak a věřit, že krize rychle odezní, je marné. Lepší je vsadit na jistotu a profesi, které bude patřit budoucnost.
Zvolit můžete rekvalifikační kurz na junior programátora v prezenční nebo online formě, a to buď na plný nebo zkrácený úvazek.
AŠ