Poptávka po softwarech na míru extrémně roste. Dnes už v podstatě na všechno existuje nějaká aplikace, ať už se týká osobního nebo pracovního života. Jenže to nestačí. Firmy i uživatelé chtějí stále víc. Roste tak tlak na zkrácení času, aby se nápad co nejrychleji zrealizoval.
Může za to vysoká poptávka i pandemie. Proces vývoje se urychlil. U mnohých digitálních projektů se doba vývoje zkrátila z let na měsíce. Důvod je prostý. Firmy nutně potřebují nová řešení, aby splnily nároky zákazníků a udržely krok s konkurencí. To nahrává platformám na bázi low-code. Tyto platformy umožňují vytvářet různé webové aplikace, přičemž klasického ručního kódování je minimum. Pro firmy to znamená úsporu nejen času, ale i peněz. Podle Forrester Research se velikost trhu s low-code brzy zdvojnásobí a do roku 2024 dosáhne 14 miliard dolarů.
Podle Forrester Research se velikost trhu s low-code brzy zdvojnásobí a do roku 2024 dosáhne 14 miliard dolarů.
Pokud zvažuješ kariéru v IT, zkus právě tuto specializaci. Je poměrně mladé a poptávka po lidech exponenciálně roste. Pokud tě low-code láká, pak čti dál. Dozvíš se, jaké dovednosti potřebuješ, aby ses se v něm uplatnil/a, i to, kde můžeš svoji novou kariéru odstartovat.
Jedná se o vývoj na platformě low-code. Přesněji jde o to, že budeš vytvářet nový produkt založený na již existujících funkcích platformy. Nebudeš tedy začínat úplně od nuly. Základ přizpůsobíš vlastním potřebám a integruješ externí systémy. Tento způsob programování pomáhá firmám ušetřit nejen čas a peníze, ale také zvyšuje rychlost kódování a často i kvalitu kódu samotného. Navíc programátoři se mohou zaměřit na kreativní část a nemusí se zabývat opakujícími se úlohami.
Zní ti to dobře? Ujisti se, že je tato oblast pro tebe ta pravá? Podle těchto signálů poznáš, že to klapne! ;)
Low-code výrazně snižuje čas strávený běžnými kroky manuálního kódování, což znamená, že programátoři se mohou více soustředit na řešení obchodních problémů a poskytovat rychlejší a lepší řešení.
Low-code vývojáři proto budou mít víc příležitostí řešit obchodní problémy. Dozví se tak více o projektech i uživatelských stránkách a získají obchodní znalosti. Díky tomu bude jejich práce pro podnikání přínosnější.
Low-code podporuje kreativní myšlení, protože vývojáři, uživatelé a zákazníci spolu úzce spolupracují. Programátoři získají lepší přehled o podnikání a navíc při práce s jinými odděleními mohou využít a případně si zlepšit své soft skills. Díky tomu mohou stoupat na kariérním žebříčku a získat vyšší pozici. Těšíš-li se na budování vztahů, získávání znalostí z obchodních oblastí (financí, logistiky, prodeje atd.), není ti cizí empatie a zvládáš změny, gratulujeme ti. Všechny tyto schopnosti totiž patří do seznamu klíčových dovedností potřebných pro úspěšné IT lídry. Máš-li je, zářná budoucnost v IT tě nemine!
Platformy s low-code poskytují nízkorizikový a nákladově efektivní způsob, jak vyzkoušet nové nápady. Programátoři je mohou použít i na vytváření prototypů a produktových MVP (minimum viable product – minimálně životaschopných produktů). Flexibilita a rychlost spojená s vývojem low-code zkracuje dobu uvedení na trh, což umožňuje vývojářům rychle získat zpětnou vazbu od zákazníků.
Samozřejmě, že technické dovednosti, kritické myšlení a analytické schopnosti jsou důležité i v práci low-code vývojářů, ale jejich každodenní život není pouze o programování. Je spíš o pochopení a řešení obchodních problémů, o konzultacích s profesionály a klienty, o projektovém managementu a týmové práci. Ovšem to neznamená, že by programování nebylo součástí tvé práce. I v rámci low-code na tebe čekají velmi různorodé úlohy.
Experti předpokládají, že trh s low-code do roku 2030 dosáhne 187 miliard dolarů, přičemž v roce 2019 byl „pouhých“ 10,3 miliardy. Zní to skoro až neuvěřitelně, že? Ovšem tato oblast se v posledních letech dynamicky rozvíjí a všechny prognózy ukazují, že právě tímto směrem se bude ubírat vývoj softwaru v budoucnu.
Ale už nyní na trhu práce roste poptávka po vývojářích a konzultantech, kteří se specializují na low-code. Pro firmy je však těžké někoho takového najít, jelikož jde o poměrně mladé odvětví. Pokud se tedy zajímáš o firemní obchodní procesy (např. IT, HR, finance, logistika) a je pro tebe důležité kromě „syrového“ kódu vidět a rozumět i obchodním záležitostem, nebo chceš profesi s jistou budoucností, v níž můžeš rychle najít uplatnění, tak toto je přesně směr, kterým by ses měl/a vydat.
V bootcampu Green Fox Academy držíme krok s aktuálními trendy. I proto jsme na situaci zareagovali a otevíráme nové kurzy zaměřené na low-code a to buď platformy ServiceNow nebo Salesforce. Zájemci se v nich naučí základy nejnovějších technologií a zlepší si své soft skills. Zkrátka získáš zde vše, abys mohl/a odstartovat svou novou kariéru v IT.
-AŠ-